Šedá zóna

Text dotazu

Dobrý den, co prosím přesně původně znamená výraz "šedá zöna"? Má pouze jeden nebo i více významů - jakých? Kým či kde prvně užit? Je původně český nebo jde o kalk z jiného jazyka - kterého? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
význam slovního spojení "šedá zóna" jsme našli v následujících souvislostech:
*  souvislost s disidentem, a to ve smyslu označení té  části společnosti mezi mlčící většinou a disentem.
Více informací k tomuto tématu naleznete v diplomové práci dostupné na adrese ies.fsv.cuni.cz/default/file/download/id/8920, či v posudku na adrese http://is.muni.cz/th/215650/ff_b/posudek_oponenta.txt.
Termín v tomto smyslu snad poprvé použili v oboru historiografie v článku "České dějepisectví včera, dnes a zítra" v samizdatovém časopise Historické studie autoři píšící pod pseudonymy R. Prokop, L. Sádecký a K. Bína k označení historiků, kteří zůstali "ve struktuře", tedy ve vědeckých ústavech a na vysokých školách, a přesto zůstali ve spojení i se svými bývalými kolegy, vyloučenými při čistkách po roce 1968, a byli ochotni se s nimi stýkat, diskutovat a případně jim i vypomáhat. Více informací se dočtete v článku na adrese http://www.novinky.cz/kultura/43752-seda-zona-jiriny-siklove.html.

* šedá zóna jako označení pomezí mezi zákonným a nezákonným Zdroj encyklopedie Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ed%C3%A1.

Šedou zónu lze pravděpodobně v různých oblastech chápat jako něco nevyhraněného, co není ani bílé, ani černé. Takto přeneseně se termín šedá zóna objevuje např. také v článku pro magazín Psychologie dnes, viz http://www.halik.cz/rozhovory/psychologie_prosinec2003.php

Více významů se nám bohužel nepodařilo objevit, ovšem jako inspirace Vám mohou posloužit např. následující články, které se šedou zónou zabývají (dle názvu článku, příp. předmětu článku):
* Mertl, Věroslav. Démoni měli pré. Říkalo se tomu šedá zóna. Katolický týdeník, 2010, 21(27-28), s. 11. ISSN 0862-5557.
* Zikmund, Zdeněk. Konkursy a šedá zóna. České a moravskoslezské zemědělské noviny, 1992, 2(283), s. 3. Zikmund, Zdeněk. Konkursy a šedá zóna. České a moravskoslezské zemědělské noviny, 1992, 2(283), s. 3.
* StB a šedá zóna. Ze spisu, který Státní bezpečnost vedla na Jana Rejžka. Revolver Revue, 1999, 40, s. 362-373. ISSN 1210-2881.
* Válka, Josef. Šedá zóna. Literární noviny, 2003, 14(31), s. 1, 5. ISSN 1210-0021. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNIII/14.2003/31.
* Rejžek, Jan. Šedá zóna. Revolver Revue, 1998, 37, s. 215-236. ISSN 1210-2881.
* Pithart, Petr. Šedá zóna byla připravena, chartisté ne. Lidové noviny, 2004, 17(267), s. 13. ISSN 0862-5921.
* Leschtina, Jiří. Šedá zóna mezi občanem a státem. Mladá fronta Dnes, 1994, 5(87), s. 6. ISSN 1210-1168.
* Verner, Pavel. Šedá zóna sponzoringu. Právo, 2002, 12(60), s. 7. ISSN 1211-2119.
* Rulf, Jiří. Angažovanost je dnes nevhodné slovo. Nové Knihy, 1993, 37, s. 9. ISSN 0322-922X.
* Saková, Blanka. Dvě tváře churavějící ekonomiky. Hospodářské noviny, 1999, 43(48), s. 19. ISSN 0862-9587.
Předmětová hesla: národní hospodářství * šedá ekonomická zóna * kapitálové úniky * Slovensko

Záznamy článků dohledáte v bázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících na adrese http://aleph.nkp.cz/F

Zajímavé by také mohly být publikace s tématem šedé zóny, uvedené v resumé (příp. předmětu) knihy. Záznamy knih spolu s informací o dostupnosti dohledáte v Jednotné informační bráně na adrese ww.jib.cz:

* GUPTA, Sanjay. Moderní medicína a zachráněné životy: opravdové příběhy o vítězství medicíny nad smrtí. Praha  : Pragma  , c2011. 246 s. ISBN 978-80-7349-258-8.
Resumé: Existuje šedá zóna, oblast nikoho, kde nejste ani mrtví, ani opravdu živí. Než život unikne z těla, uběhne jen pár minut a nastává proces umírání. Každý ví, že je konec. Ale co když to tak nemusí být? Co když existuje způsob, jak dát umírajícímu jen o trochu víc času, a posunout tak hranici mezi životem a smrtí? A právě tuto křehkou hranici autor knihy zkoumá očima a ušima lidí, kteří ji překročili.

* VODÁKOVÁ, Alena. Viníci a soudci. Praha  : Sociologické nakladatelství  , 1997. 109 s. ISBN 80-85850-52-4.
Předmět: psychologie * sociologie * společnost * vina * morálka * etika * 80. léta 20. stol. * 90. léta 20. stol. * kontrasty * hodnoty * disidenti * konfidenti * šedá zóna * úspěchy * normalita * sociologické úvahy * lidé * soužití  *normy chování * prohřešky * společenské kořeny * odsouzení * tresty * odměny * tolerance * hrdinství * zbabělost * viníci * soudci * soudy * vztahy * občanské soužití * komunikace * výzkumy * poznatky * rozbory * názory * teorie * Československo * Česká republika * soudnictví * právo * právníci * problémy * demokracie * svoboda * sebekontrola * výklady * pachatelé * křesťanství * etické deviace * kontroly * kolaborace * trest

S termínem "šedá zóna" či alespoň jeho významem se můžeme také setkat v oblasti ekonomiky, např. kniha: Bejček, Josef. Soutěžní politika a fúze v evropském kontextu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2010. 389 s. Spisy Právnické fakulty MU; sv. č. 366 = Acta Universitatis Brunensis Iuridica; no. 366. Řada teoretická. ISBN 978-80-210-5067-9. dle obsahu pojednává o mmj. o " "šedé zóně" mezi právem a ekonomikou". viz http://toc.nkp.cz/NKC/201010/contents/nkc20102086478_1.pdf.

Více se nám bohužel k Vašemu dotazu nepodařilo dohledat, např. kdo a kdy toto spojení prvně použil, zda má český původ, atd. S těmito dotazy by Vám mohla pomoci Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Projitá literatura:
* Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.
* Červená, Vlasta, ed. et al. Slovník české frazeologie a idiomatiky. [Sv. 2], Výrazy neslovesné. 1. vyd. Praha: Academia, 1988. 511 s.