-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou způsoby sběru dat sčítání lidu a jaké jsou druhy metod sčítání lidu existují?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
"Informace, které Český statistický úřad poskytuje svým uživatelům, jsou založeny na dlouhodobě a sofistikovaně budovaných národních i mezinárodních metodických základech, které jsou pod přísným dohledem mezinárodních institucí..."
Údaje o počtu a složení obyvatelstva se získávají ze sčítání lidu a z navazujících údajů a jejich bilancí. Tyto údaje vycházejí ze zpracování statistických hlášení o sňatcích, narozeních a úmrtích, poskytovaných matrikami, a ze zpracování dat přebíraných z jiných informačních systémů. Zdrojem dat o rozvodech je informační systém Ministerstva spravedlnosti, údaje o potratech a příčinách smrtí (uvedených na Listu o prohlídce zemřelého) poskytuje ČSÚ Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR), data o stěhování přebírá ČSÚ z informačních systémů Ministerstva vnitra a Ředitelství služby cizinecké policie.
Zdroj: Statistická ročenka České republiky 2015. Praha: Český statistický úřad, 2015.
Český statistický úřad (ČSÚ) je ústřední orgán státní správy České republiky. Byl zřízen dne 8. ledna 1969 zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy. Působnost ČSÚ je vymezena zákonem č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě. Jako hlavní orgán státní statistické služby také koordinuje sběr a zpracování statistických údajů, které provádějí jednotlivá ministerstva.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_statistick%C3%BD_%C3%BA%C5%99ad
Sčítání lidu (také populační census nebo soupis obyvatelstva) je proces získávání údajů o jednotlivých příslušnících obyvatelstva. Součástí sčítání bývá zjišťování dalších údajů, týkajících se sociálních a kulturních znaků (např. užívaného jazyka, praktikovaného náboženství, atd.). Termín se používá především ve spojení se státním sčítání obyvatelstva a domácností, které má být dle doporučení Spojených národů prováděno každých 10 let. Existuje také zemědělské sčítání a podnikatelské sčítání.
Sčítání se liší od běžného sociologického výzkumu tím, že nečerpá informace pouze ze vzorku populace, nýbrž od celého národa. Představuje způsob shromažďování statistických dat a plní důležitou roli při uplatňování demokracie (volby). Údaje ze sčítání jsou také běžně používány pro vědecké účely, obchod (marketing), plánování a v neposlední řadě při realizaci vzorkového výzkumu.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C4%8D%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD_lidu
Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Přináší velké množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit. Poslední sčítání proběhlo v březnu 2011 - rozhodným okamžikem byla půlnoc z 25. na 26. března 2011.
Důležitou součástí přípravy na Sčítání lidu, domů a bytů 2011 bylo zkušební sčítání, které se uskutečnilo v dubnu 2010.
Přípravu, organizaci, samotné provedení sčítání, zpracování a zpřístupnění jeho výsledků zajišťoval na základě zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011, Český statistický úřad. Smluvním partnerem pro provedení terénních prací při sčítání byla Česká pošta.
Při sčítání se zjišťují nejen základní údaje o osobách, domech a bytech, ale také údaje, které nelze zjistit jiným způsobem, protože nejsou evidovány v žádném informačním systému veřejné správy.
K tomu slouží sčítací formuláře.
Zdroj: https://www.czso.cz/csu/sldb/o_scitani
Pokud jde o organizaci sčítání, má každý census tři etapy:
1. příprava censu, 2. vlastní sčítání, 3. zpracování výsledků.
(1) V první etapě je nutno především:
- časově vymezit soupis (rozhodný okamžik a dobu sčítání)
- stanovit program sčítání (znaky, které budou zjišťovány)
- stanovit způsob zpracování zjišťovaných znaků
- zajistit organizaci soupisu (získání a vyškolení sčítacích orgánů, rozdělení sčítacích obvodů, revize sčítacích obvodů a hmotné zajištění soupisu)
- uskutečnit mezi občanstvem propagační a vysvětlovači akce o významnosti a způsobu provádění censu
- zajistit zpracování výsledků censu po personální a hmotné stránce
(2) Vlastní sčítání spočívá ve vyplnění sčítacích archů, v ověření uvedených údajů a soustředění jednotlivých sčítacích archů za sčítací obvody...
Vlastní sčítání se děje buď:
a) metodou sebesčítání (každý občan vyplní arch sám a sčítací komisař - sčítací orgán z řad obyvatelstva - uvedené údaje pouze ověří), anebo
b) metodou dotazovací (sčítací komisař vyplňuje sčítací arch podle odpovědi sčítaného)
(3) Ve třetí etapě se kontroluje správnost a úplnost výsledků a dochází к jejich konečnému zpracování. Podrobné (dříve definitivní) výsledky jsou zpracovány především kombinačním třídě- ním jednotlivých znaků a získané údaje jsou potom tabelovány, popř. publikovány.
Metodickými doporučeními koordinuje jednotlivá národní sčítání po stránce srovnatelnosti Statistický úřad OSN.
Čerpáno z: ROUBÍČEK, Vladimír. Úvod do demografie. Praha: Conex Bohemia, 1997.
http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:25838590-9bae-11e6-bfc2-001018b5eb5c
Sčítání lidu - organizovaná statistická akce sběru, uspořádání, zhodnocení, analýzy a publikace demografických, ekonomických a sociálních údajů, týkajících se v určené době všech osob v zemi. Sčítání lidu (census) by mělo zahrnout v rozhodném okamžiku všechny osoby na daném území přítomné, bydlící nebo oboje.
Sčítání se obvykle pro vádí buď:
Metodou dotazovací (sčítací komisaři)
Sebe sčítáním (formulář vyplní sčítané osoby)
Zdroj: VYSTOUPIL, Jiří. Demografie distanční studijní opora. Brno: Masarykova univerzita, 2005.
Všechny demografické skutečnosti lze zkoumat v podstatě třemi způsoby, třemi metodami:
1/ metoda sčítání (censová metoda)
2/ metoda průběžného zjišťování (registrační metoda)
3/ metoda demografického (populačního) výzkumu
Zdroj: ŠEVČÍK, Stanislav. Demografie. Praha: Vysoká škola aplikovaného práva, 2007.
Geografie. Geologie. Vědy o zemi
Praha
Národní knihovna ČR
03.04.2017 15:52