sčítání lidu

Text dotazu

Kde jsou dostupné výsledky sčítání lidu z roku 1850 za obec Brandýs nad Orlicí?

Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu zcela nevyplývá, zda Vás zajímá počet obyvatel  Brandýsa nad Orlicí v roce 1850 či zda Váš dotaz směřoval spíše k získání jmenného přehledu obyvatel.

Počet obyvatel Brandýsa nad Orlicí přímo k roku 1850 jsme nenalezli, v roce
1843 však žilo v Brandýse nad Orlicí 1334 obyvatel, v roce 1880 pak 1274.
Pokud Vás zajímají výsledky sčítání v souvislosti se jmény konkrétních obyvatel Brandýsa nad Orlicí, doporučovali bychom Vám pro období od roku
1857 prostudovat sčítací operáty ze sčítání lidu, které jsou od roku 1857 jsou uloženy v jednotlivých Státní okresních archivech (SOkA). Brandýs nad Orlicí patřil k okresu Vysoké Mýto, sčítací operáty z tohoto okresu jsou uloženy ve Státním okresním archivu Ústí nad Orlicí (fond Okresní úřad Vysoké Mýto obsahuje dokumenty ke sčítání z let 1867, 1880, 1890, 1900, 1910 a 1921, http://195.113.185.42/usti/index.htm). Sčítací archy jsou zpravidla uspořádány podle obcí dle územního členění  doby svého vzniku.

V letech 1780 až 1850/51 byly soupisy lidu připravovány na základě nového konskripčního patentu z roku 1777, který se stal základem  soupisového systému, jenž se s určitými změnami (1805, 1830) udržoval v Rakousku až do poloviny 19.století. Konskripce byly prováděny souběžně vojenskými a politickými úřady. Úhrny, zjišťované od roku 1830/31 vždy po třech letech, nebyly výsledkem opakovaných nových soupisů (až na r. 1830), ale opravami dříve získaných údajů podle pravidelných revizí populačních knih panství (pozdějí obcí) a měst. Populační knihy byly zavedené od roku 1778 pro každé osídlené místo, byli v ní uvedeni všichni domácí obyvatelé podle jednotlivých domů a v nich podle rodin. Od roku 1851 do roku 1857, kdy se konalo sčítání lidu, se počet obyvatel zjišťoval pouze bilančně podle počtu narozených a zemřelých. Úhrnné výsledky soupisů obyvatelstva byla od roku
1827 soustavně publikovány v "Tafeln zur Statistik der österreichischen Monarchie". Princip konskripcí je popsán např. na http://extranet.kr-vysocina.cz/sldb2001/cz/historie/novovek/k1770_51.htm.
Bohužel jsme v níže uvedené literatuře nenašli konkrétní informaci, zda se zachovaly materiály, na jejichž základě byly konskripce z let 1780-1850/51 a výsledné sumáře sestaveny. Obecně se v genealogických příručkách uvádí, že materiály spojené s různými sčítáními lidu by měly být uloženy v příslušných Státních okresních archivech. Ve fondech SOkA jsou také uloženy písemnosti církevní správy, respektive jednotlivé farní archivy, které mohou obsahovat seznamy duší a domů celé farnost vedené pro jednotlivé obce. V případě, že Váš dotaz směřoval k získání této informace, doporučovali bychom Vám dotázat se  přímo pracovníků SOkA Ústí nad Orlicí, případně  Státního oblastního archivu v Zámrsku (http://www.vychodoceskearchivy.cz/).

použitá literatura:
* Soupis archivních fondů vzniklých v souvislosti se sčítáním lidu konanými na území České republiky od roku 1857 a uložených ve státních archivech. Historická demografie. 2002, č. 26, s. 167-189.
* Dějiny obyvatelstva českých zemí. Praha : Mladá fronta, 1996. s. 139-140. ISBN 80-204-0283-7.
* BERROVÁ-BRABCOVÁ, Petra. Z dějin sčítání lidu (1754-1910). Demografie. 2006, roč. 48, č. 4, s. 274-277.
* KÁRNÍKOVÁ, Ludmila. Vývoj obyvatelstva v českých zemích 1754-1914. Praha : Nakladatelství Československá akademie věd, 1965. s. 287-307.
* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie. Praha : Ivo Železný, 2000. s. 63-64.ISBN 80-240-4080-1.
* Sborník učebních textů kurzu pro začínající rodopisce. Praha : Česká genealogická a heraldická společnost v Praze, 2005. s. 81-102. ISBN 80-239-7816-0.
* http://web.mvcr.cz/archiv2008/casopisy/s/2005/45/pril1.html
* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. I.díl, A-G. Praha : Libri, 1996. s. 223. ISBN 80-85983-13-3.
* Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 4. díl, Bianchi-Giovin - Bžunda. Praha : J. Otto, 1891. s. 570.