scientologie

Text dotazu

zdravim, zajímají mě bližší informace o scientologii, o čem vlastně je, co vyznává, jak se angažuje a pod... když jsem to prohnal googlem, našel jsem pouze polozaujaté, supersilně abstraktní informace, ze kterých si nedokážu udělat ani elementární obraz o této "sektě".
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

scientologie je z velké části výtvorem svého zakladatele a tvůrce Lafayetta Rona Hubbarda (1911-1986); jeho kniha "Dianetika: moderní věda o duševním zdraví", která se zabývá lidskou myslí, se stala základem pro studium scientologie a  zůstává základním úvodem k tématu.

Hubbard vyvinul techniky (souhrnně označovány jako "tech"), díky kterým nejen fyzická osoba nalezne nejvyšší naplnění, ale také celý svět bude očištěn od toho, co takovému naplnění brání - od drog, zločinů, válek apod.

Dianetika nabízí analýzu lidského já, které Hubbard nazval "thetan". Na rozdíl od ostatních učení je thetan odlišný od těla i mysli a je skutečným božským já - nemá hmotnost, ani vlnovou délku, ani energii ani žádné místo v čase a prostoru. Scientologové věří v reinkarnaci a každý thetan prožil mnoho životů; zároveň věří, že každý thetan je přirozeně dobrý ( versus křesťanství a prvotní hřích).

Dále je pro pochopení scientologie nutné poznat mysl - ta se skládá ze dvou částí - analytické a reaktivní. Reaktivní shromažďuje vzpomínky na nepříjemné zážitky, které se opakovaně vybavují a způsobují bolest, strach a mentální bloky. Veškeré tyto negativní zkušenosti jsou zde umístěny za mnohé životy thétana. Tyto efekty jsou známé jako "engram" a je třeba se jich zbavit. Když se člověk setká se situací podobnou té, která je uložena v reaktivní mysli, je engram aktivován a má negativní vliv na život. Pokud však člověk dosáhne zbavení se engramu, zmizí zcela reaktivní mysl a jedinec se stává "clearem" (z angl. "čistý").

K této čistotě se člověk dostane díky tzv. procesu "auditování". "Auditing" má podobu sezení a většinou je prováděn auditory vycvičenými právě ve scientologické církvi, která za to požaduje finanční úhradu. Protože většina z lidí má mnoho engramů, je tento proces často velmi zdlouhavý, nezřídka čítající léta. Během auditingu se používá tzv. E-metr. Během tohoto procesu je účastník tzv. "pre-celarem", tedy je stále ovládán reaktivní myslí a engramy v ní. Cílem je, aby se stali čistými (clear). "Clearové" již nejsou v područí reaktivní mysli. Další úrovní je tzv. OT, neboli "operující thétan"; tyto pokročilé kurzy auditingu jsou však určeny pouze nejoddanější stoupence v několika vybraných centrech.

Různé stupně auditingu jsou nabízeny prostřednictvím přísně řízené organizační hierarchie a jsou zpoplatněny. V mnoha zemích jsou tyto poplatky vedeny jako dary, neboť církev je osvobozena od daní a tvrdí, že pracuje na přísně neziskové bázi. Základní kurzy mohou stát 50 dolarů, postupně jde však cena výrazně nahoru, což je také jedním z témat kritiky scientologie - tedy že má výrazně komerční charakter a znaky byznysu.

Církev je také zapojena do různých projektů pro služby společnosti, všechny jsou však založeny výhradně na učení Hubbarda. Např. I HELP (programy dobrovolné služby široké škály - od poradenství ve společenských i osobních problémech po pomoc v přírodních katastrofách); Narconom - program pro drogově závislé atd.

Scientologové se poměrně usilovně snaží, aby organizace byla vedena jako náboženství. Panuje však vůči ní relativně silná nedůvěra, např. i díky svému přístupu, kdy nepovoluje nahlédnout do svého vnitřního fungování či podrobněji zkoumat materiály a podstavu svého učení, jak to dovolily jiné kontroverzní náboženské skupiny. Scientologie má defenzivní postoj vůči badatelům a letité konflikty s psychologickými a psychiatrickými profesemi. Zvenčí také nevypadá jako "klasická" náboženství - nemá božstva, specializované církevní budovy a scientologové se týdenních bohoslužeb účastní skutečně jen velmi sporadicky - nejsou pro ně důležitá jako auditing, který probíhá mimo tyto bohoslužby.

Názory na scientologii jsou velmi různorodé, někdo ji uznává a je pro něj skutečným náboženstvím, někdo ji naopak tvrdě kritizuje.

Pro další a podrobnější informace, které Vám pomohou utvořit si vlastní názor na scientologii, Vám doporučujeme přečíst si odbornou literaturu na téma nových náboženství, sekt apod. Příkladem uvádíme:

Použité zdroje

* COWAN, Douglas E., BROMLEY, David G. a VOJTÍŠEK, Zdeněk, ed. Sekty a nová náboženství. Překlad Jan Auský. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. 222 s. ISBN 978-80-247-3163-6.

* HRABAL, F. R. Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společností. 1. vyd. Bratislava: Cad Press, 1998. 516 s. Světové duchovní proudy; sv. 70. ISBN 80-85349-79-5.

* PARTRIDGE, Christopher H., ed. a VOJTÍŠEK, Zdeněk, ed. Encyklopedie nových náboženství: nová náboženská hnutí, sekty a alternativní spiritualita. Překlad Zdeněk Vojtíšek. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 2006. 446 s. ISBN 80-242-1605-1.

Vybrané knihy zakladatele scientologie L. R. Hubbarda:

* HUBBARD, L. Ron. Dianetika: moderní věda o duševním zdraví. Glostrup: New Era, 2009. 665 s. ISBN 978-87-7688-744-5.

* HUBBARD, L. Ron. Příručka pro precleary. Glostrup: New Era, 2009. 437 s. ISBN 978-87-7688-749-0.

* HUBBARD, L. Ron. Scientologie: nový pohled na život. Glostrup: New Era, 2009. 357 s. ISBN 978-87-7688-745-2.