Schiller - Valdštejnův tábor (Reiterlied)

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vyhledání českého překladu dvou posledních veršů třetí sloky Schillerovy písně "Reiterlied" (Valdštejnův tábor):
"Und trifft es morgen, so lasset uns heut
Noch schlürfen die Neige der köstlichen Zeit."
Poprosím také o překlad názvu písně "Reiterlied", pokud existuje a o citaci českého překladu díla a uvedení překladatele.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dohledali jsme celkem tři překlady Schillerova díla Valdštejnův tábor. Pasáž, jejíž překlad hledáte, zpívá sbor.

A když až zítra, dnes je čas,

Vysát až do dna poslední kvas.“

  • SCHILLER, Friedrich. Valdštejn: dramatická báseň ve 2 dílech. 1. díl, Valdštejnův tábor - Piccolomini. Překlad Vladimír Šrámek. Praha: ČDLJ, 1956. 134 s., verš se nachází na straně 38.

Zítra-li tož dneska ještě je čas,

prožiti života veselý kvas!“

  • SCHILLER, Friedrich. Valdštejn: dramat. báseň o 3 dílech. Praha: J. Otto, [1910]. 428 s. Sborník světové poesie; č. 102., verš se nachází na straně 57.

„A když až zítra, je dnes čas,

Užít až do dna ještě kvas.“

  • SCHILLER, Friedrich. Valdštejn; Marie Stuartovna; Panna Orleánská. Překlad Valter Feldstein a Vladimír Šrámek. Vyd. v SNKLHU 1. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1958. 681 s. Knihovna klasiků. Spisy Friedricha Schillera; sv. 2., verš se nachází na straně 65.

Překlad názvu písně – Reiterlied jsme bohužel v dostupných zdrojích nedohledali. V citovaných dokumentech totiž píseň není uvedena názvem, ale pouze zpěvem druhého kyrysníka.