sbíječka nebo zbíječka, pravopis

Text dotazu

Dobrý den. Prosím Vás, píše se sbíječka nebo zbíječka (mám na mysli zbíjecí kladivo). Pravidla českého pravopisu našla pouze sbíječku, ale všude na stránkách prodejen a firem používají zbíječku nebo zbíjecí kladivo. Děkuji.

Odpověď

Vážený pane,

správně se skutečně píše sbíječka, nikoli zbíječka. Slovo bylo zřejmě vytvořeno pomocí předpony s-, která má význam s povrchu pryč apod. Z se tu objevuje patrně díky výslovnosti (správná výslovnost je zb- - díky tzv. spodobě znělosti, kdy se neznělé s přizpůsobuje následujícímu znělému b).
Faktem je, že podobná slova, k nimž ostatně patří i spodoba, díky rozdílu psané podoby a výslovnosti vyvolávají váhání a často se píší nesprávně.
Pravidla na takové případy mohou reagovat kodifikováním nových podob, pochopitelně jsou ale konzervativnější než mluvený jazyk. Více vám nepovíme, dotaz patří spíše odbornému pracovišti. Zkuste se prosím obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz), jistě vám poskytnou směrodatnější odpověď.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.02.2008 13:47

Anonym píše:
Středa 25.01.2023 00:35
Člověk by si řekl, že rozbíjím zeď (ro)zbíječkou nebo rozbíjecím kladivem od slova rozbít, ale ono je to tak, že sbíječkou rozbiju zeď z povrchu ven.. To zní, jako kdybych tu zeď sbíjel k sobě.. Divná pravopisná pravidla..
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu