sbíječka nebo zbíječka, pravopis

Text dotazu

Dobrý den. Prosím Vás, píše se sbíječka nebo zbíječka (mám na mysli zbíjecí kladivo). Pravidla českého pravopisu našla pouze sbíječku, ale všude na stránkách prodejen a firem používají zbíječku nebo zbíjecí kladivo. Děkuji.

Odpověď

Vážený pane,

správně se skutečně píše sbíječka, nikoli zbíječka. Slovo bylo zřejmě vytvořeno pomocí předpony s-, která má význam s povrchu pryč apod. Z se tu objevuje patrně díky výslovnosti (správná výslovnost je zb- - díky tzv. spodobě znělosti, kdy se neznělé s přizpůsobuje následujícímu znělému b).
Faktem je, že podobná slova, k nimž ostatně patří i spodoba, díky rozdílu psané podoby a výslovnosti vyvolávají váhání a často se píší nesprávně.
Pravidla na takové případy mohou reagovat kodifikováním nových podob, pochopitelně jsou ale konzervativnější než mluvený jazyk. Více vám nepovíme, dotaz patří spíše odbornému pracovišti. Zkuste se prosím obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz), jistě vám poskytnou směrodatnější odpověď.