Sběratelství

Text dotazu

Jako hobby zbírám autíčka a tranzistorová rádia, ta kapesní. O obě zbírky se dobře starám. Múže mi to obecní úřad zabavit? Za jakých podmínek prosím? Musím za tohle hobby platit nějaké daně? Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

sběratelství je velice obvyklá činnost; sběratelů a sběratelských předmětů, které tvoří jejich sbírky, je nesmírné množství.

Sběratelský instinkt se vyvíjí; až když je jedinec schopen abstraktního myšlení, dokáže se specializovat na sběratelský druh a víc  se sběratelstvím  seberealizovat.

Sběratelství může být považováno i za umění pro jeho tvořivý efekt. Jde o uspokojení sběratelských potřeb ovlivněné kulturou, které tvoří základ motivačních sil, zájmů. Sběratelství se objevuje i u zvířat ve volné přírodě – straka sbírá lesklé předměty, ptáci sbírají lastury a jiné zajímavé předměty k ozdobě hnízd.

Míra sběratelského zájmu je normou určitého sběratele. Sběratel podřizuje svému zájmu vše ostatní.

Vztah člověka k předmětům, které sbírá, je hlavně emotivní. Často se jedná  zprvu o  památky, ke kterým má sběratel  osobní vztah, následuje touha mít větší sbírku, cennější exemplář apod.

To, že člověk něco sbírá, je věc osobní. Pokud sbírka, kterou vlastníte, nepřekročí rovinu soukromou, nemůže si nikdo na ni osobovat  právo. Podle indicií, které jste uvedl, si myslíme, že je to právě tento případ, tedy zcela Vaše soukromá věc.

Jedná-li se o dotaz z právní oblasti (a to tak trochu z Vaší otázky vyplývá),  bylo  by lepší konzultovat ho s právníky; služba  Ptejte se knihovny právní dotazy nezodpovídá, je potřeba  obrátit se na některou z právních poraden, kde je většinou možno konzultovat i text zákona. Najdete je pod různými hesly a odkazy (např. zákony, právní poradny, sbírka zákonů, portál veřejné správy, Večerní škola práva - poradna: informace z různých právních oblastí) ve vyhledávačích na internetu.  Dotaz by Vám mohli zodpovědět i v knihovně Právnické fakulty Univerzity Karlovy http://knihovna.prf.cuni.cz/

.

Pokud byste se ale dostal např. do exekučního řízení a Vaše sbírka byla soudním odhadcem vyčíslena na větší cenu, mohlo by se jednat o předmět podléhající tomuto řízení.  Protože ale nevíme podrobnosti a hlavně nejsme ani právníci, můžeme se jenom domnívat o správnosti tohoto tvrzení. Myslíme si, že za předměty Vašeho sběratelského zájmu, se neodvádí ani daně. Opět ale platí - jsme knihovníci a ne právníci.