Sběr klikoroha

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

ráda bych věděla, z jakých důvodů a za jakých podmínek se v minulosti, zřejmě před druhou světovou válkou či po ní, resp. v minulém století sbíral brouk klikoroh? Prý to byl i přivýdělek. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu usuzuji, že Vás zajímá klikoroh borový. Existují i další druhy klikorohů, např. smrkový, devětsilový nebo skvrnitý, které se zdaleka nevyskytují tak často a nejsou hrozbou pro naše lesy. Klikoroh borový (Hylobius abietis L.) však patří mezi významné lesní škůdce mladých borových porostů. Dospělí jedinci napadají mladé stromky (borovice) nejčastěji v lesních školkách, na holosečných pasekách a monokulturách s novou výsadbou. V případě přemnožení mohou poškodit i starší stromy.

Tzv. ruční sběr neznamená sbírání jednotlivých jedinců, ale pokládání lapacích kůr nebo lapacích polen, ze kterých byli brouci sbíráni v pravidelných intervalech, v čase přemnožení denně nebo i vícekrát denně, a to od jejich objevení se až do zmizení, tedy přibližně od května do července.

S klikorohem lesníci bojovali již odedávna, s tím, jak se rozšiřovalo pěstování borovice lesní. O ručním sběru se zmiňují již autoři v 19. století, autoři na začátku 20. století se zabývali zvyšováním atraktivnosti lapacích kůr pomocí terpentýnového nátěru. V roce 1924 upozorňuje prof. Komárek, že metody lapání dospělců klikoroha mají význam jako kontrola, ale nelze tímto způsobem redukovat jeho stav. Komárek píše také: „Do korun brouk vylétá v noci, aby zde hlad svůj ukojil. Dospělý Hylobius jest neobyčejně žravý a doma chované exempláře nebylo možno v Praze takřka uživiti.“

V časopisu Háj z r. 1942, roč. 19, č. 1 na str. 250 lze najít zmínku o tom, že hajní po 3 měsíce denně vybírají 12-18 litrů klikorohů z lapacích příkůpků (https://www.digitalniknihovna.cz/uzei/view/uuid:f889e416-3f7f-497f-a461-044625d7b200?page=uuid:f0fd2e8a-226f-11ea-acbe-001999480be2&fulltext=sb%C4%9Br%20klikoroh). Na téže stránce se píše o platbě 5 krejcarů za litr sebraných chroustů, o platbách za sběr klikorohů se nepodařilo nalézt žádné informace.

Sběry klikorohů v lapacích kůrách a lapacími poleny jako kontrolní a obranná metoda přečkaly i první insekticid Hylarsol (arzénový přípravek), teprve po druhé světové válce se od nich začíná upouštět. V 60. letech je metoda ručního sběru již považovaná za zastaralou, neekonomickou a málo spolehlivou. Je nahrazována moderními chemickými způsoby ochrany a obrany.

Metoda sběru klikoroha borového v lapacích kůrách byla nejen pracná, vysoce náročná na časové vytížení pracovních sil (sběr jednoho klikoroha stál v ČSSR v roce 1960 13 haléřů, v roce 1961 již 14 haléřů), ale také značně nejistá, s těžko postižitelným celkovým efektem. Proto byla i její ekonomická stránka značně problematická. (Novák, 1964)

Sběr klikoroha se v současné době provádí už jen kvůli kontrole počtu škůdců, nikoli z důvodu redukce jeho populace – na tu se užívají chemické prostředky. Základní informace o klikorohu borovém, zpracované odborníky z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i, útvaru Lesní ochranné služby, jsou ke stažení na http://www.silvarium.cz/images/letaky-los/2009/2009_klikoroh.pdf .

Použité zdroje

Hlavní zdroj informací:
NOVÁK, Vladimír a Božena TREMMLOVÁ. Přemnožení klikoroha borového (Hylobius abietis L.) v ČSSR a rozbor současných obranných a ochranných opatření. Lesnický časopis. Ústav vědeckotechnických informací MZLVH, 1964, 10(7), s. 659-678.
Další zdroje informací:
KOMÁREK, J. Několik dat z biologie klikoroha (Hylobius abietis) na Slovensku. Lesnická práce. 1924, 3, (7), s. 370-373.
NECHLEBA, Alois (1925): Vybrané kapitoly z lesní ochrany. Lapáky na kůrovce a klikorohy. Lesnická práce. 1925, 4 (7), s. 358-370.
MRÁČEK, Zdeněk a Petr Šrůtka. Stav znalostí o možnostech obrany proti klikorohu borovému (Hylobius abietis L.) v zemích Evropy. Zprávy lesnického výzkumu. 1984, 29 (2), sl 21-25.
MODLINGER, Roman a Miloš KNÍŽEK. Klikoroh borový Hylobius abietis (L.). Lesnická práce. Příloha. 2009, 88 (10), s. I-IV. Dostupné také na http://www.silvarium.cz/[…]/2009_klikoroh.pdf
časopis Háj, roč. 19 z roku 1942 v Digitální knihovně https://www.digitalniknihov[…]226f-11ea-acbe-001999480be2