Šarže na alkoholu, datum výroby

Text dotazu

Jaké jsou klíče ke čtení data výroby u alkoholu a kde jsou tyto kódy na lahvi umístěny.

Odpověď

Dobrý den,

informace o datu výroby na lahvích s alkoholem naleznete např. v následujících článcích:

* http://www.novinky.cz/domaci/279952-jak-zjistit-ktery-alkohol-z-domacich-zasob-muzete-bezpecne-dopit.html

* http://zpravy.idnes.cz/jak-poznat-lonsky-alkohol-09l-/domaci.aspx?c=A120927_104740_domaci_jpl

Podle těchto článků je třeba na láhvi hledat natištěnou sérii čísel začínající velkým tiskacím písmenem L. Většinou je tento údaj vyražen na krčku lahve, na jejím uzávěru nebo na etiketě. České lihoviny na sobě mají nejčastěji natištěné konkrétní datum, ze kterého vyčtete den, měsíc a rok. Dovozové lihoviny pak často namísto klasického data nesou takzvaný LOT kód neboli označení šarže. Číselný kód je zapotřebí prověřit přes internet, a to na stránkách výrobce dané lihoviny.

Příklady údajů na lahvích:

Šarže L120980838P opustila výrobní linku v roce 2012, 98. den v roce, v 8 hodin a 38 minut. Poslední písmeno označuje místo výroby, v tomto případě Prostějov.

Šarže L2335W46/3 byla vyrobena v roce 2012. Číslice 2 totiž znamená rok výroby 2012, číslice 1 za L označuje rok výroby 2011.