Šárka

Text dotazu

Hledám nějaké bližší údaje o mýtické Šárce z českých pověstí - tedy z pověsti o Ctiradovi a Šárce. Lze někde zjistit, jestli má tato postava reálný základ a jak byl v pozdějších dobách tento příběh podáván v lidové i jiné kultuře?

Odpověď

Dobrý den, Šárka je opravdu pouze mýtickou postavou. V původním Kosmově líčení pověsti O Dívčí válce není postava Šárky vůbec uvedena. V jeho podání jde o krátkou pověst, která popisuje boj (hru) mezi ženami a muži. V současné době převažuje názor, že se jedná o zaznamenání obřadu nějakého jarního či letního svátku. Nápadná je také podobnost s antickou pověstí o Amazonkách.
Palacký předpokládal, že se jedná o etymologickou pověst, která vysvětluje původ jména hradu Děvín. Šárka, Ctirad, Vlasta a další postavy dívčí války byly do příběhu zakomponovány až o dvě století později v Dalimilově kronice. Pověst dále rozpracoval Přibík Pulkava z Radotína, letopisec Karla IV. Definitivně ji dotvořil roku 1541 Václav Hájek z Libočan. Příběh Šárky a Ctirada byl inspirující pro lidové vypravěče i české umělce - např. Bedřicha Smetanu, Josefa Myslbeka, Juliuse Zeyera, Jaroslava Vrchlického, Zdeňka Fibicha a Aloise Jiráska.

Některé příběhy a hry na motivy příběhu Šárky a Dívčí války:
* Vlasta a Šárka, vůdkyně českých Amazonek : romantický příběh z dávné starověkosti. V Pardubicích : Nákladem V. Pospíšila, 1864.
* ČECH, František Ringo. Dívčí válka. Praha : Eminent, 1999. ISBN 80-85876-82-5.
* VOLENSKÁ, Marta. Šárka : (Dívčí válka). [Rakovník] : Otta, [19--].

(Online katalog Národní knihovny ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc)

Použitá literatura:
 * HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. První díl, [Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku]. 3., upr. vyd. Praha : Baronet, 1995. ISBN 80-85890-47-X.
 * NEJEDLÝ, Zdeněk. Staré pověsti české jako historický pramen. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1953.
 * KARBUSICKÝ, Vladimír. Nejstarší pověsti české : fantazie - domněnky - fakta. 2., rozš. vyd. Praha : Mladá fronta, 1967.
 * CINERT, Jan. Bylo to jinak : jiný výklad mytologie : nový pohled na Staré pověsti české : skutečný příběh knížete Václava. 1.vyd. Praha : Jan Cinert, 2008. ISBN 978-80-254-3420-8.