šantalka

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, odkud pochází pojmenování "šantal , šantalka". Moje
babička mi tak občas říkala, když jsem moc povídala, či byla příliš
"živá"........ že by z fr. jména Chantal?

Odpověď

Dobrý den,

jedná se nejspíš o variantu hovorového slova "šantala", které vzniklo z expresivismu "šantat" - "potáčet se". Dle Příručního slovníku jazyka českého má toto slovo pejorativní význam a používá se pro označení člověka, který dovede vše obstarat. Slovník spisovného jazyka českého uvádí významy: "muž nevalných povahových vlastností" a "neseriózní mluvka". Existují i slovesa "šantalit" a "šantalovat", která se používají ve významu "sem tam pobíhat".

Zdroje:

Holub, J. - Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1992.

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.

Havránek, B. a kol.: Slovník spisovného jazyka. Praha: Academia, 1989.