samice bažanta polního

Text dotazu

Jak se říká samici bažanta polního?

Odpověď

Dobrý den,

bažant je název pro druh, nikoli pouze pro jedno pohlaví. Rozlišujeme samce

- kohouta, který je charakteristický svým pestrým zbarvením (černá hlava s kovovým leskem, od hrudi ohraničená bílým obojkem, okolo očí má velké rudé lysiny, poušky, které se v době toku nápadně zvětší a zbarví až do cihlově červěna; na trupu převládá červenohnědé zabarvení s kovovým leskem). Oproti tomu samice - slepice - je mnohem nenápadnější, světle hnědá a s tmavými osténkovými proužky na peří.

Více o původu, rozšíření či způsobu života se můžete dočíst např. v publikacích, které jsme využili pro odpověď na Váš dotaz:

* MOTTL, Stanislav a JIŘÍK, Karel. Atlas zvěře. Vyd. 1. Praha: Brázda, 1996. 205 s. ISBN 80-209-0263-5.

* Naučný slovník zemědělský. 1. vyd. Praha: SZN, 1968-1992. 13 sv.