šajn, šajna

Text dotazu

Jaký je původ a význam slova šajn, šajna? (Nemám šajn, šajnu...ve smyslu nevím netuším)

Odpověď

Dobrý den,
podle Slovníku spisovného jazyka českého má slovo šajn tyto  významy:
šajn I.
1. papírové peníze vydané r. 1811 při rakouském státním bankrotu (tzv. vídeňské měny) – používá se často v množném čísle
2. v množném čísle expresivně peníze
šajn II.
1. poněkud zastarale svit, záře
2. expresivně ve spojení (ne)mít o něčem zdání ponětí

V našem případě nás zajímá slovo šajn ve významu světlo, zdání. Pochází z německého  podstatného jména der Schein, které má tyto významy:
1. záře, svit, lesk, třpyt - používá se mj. ve spojení:
Geht dir nun ein Schein auf? = Už Ti svítá? Chápeš?
2. zdání, klam, podoba, tvářnost
Používá se mj. ve spojení:
Er hat keinen Schein von der Sache = nemá o tom ani ponětí, potuchy

Prameny:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 5. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010, s. 623. ISBN 978-80-7422-048-7
SIEBENSCHEIN, Hugo. Německo - český slovník. 2. díl, M - Z. 7. opr. vyd. Voznice: Leda, 2002, s. 1193. ISBN 80-7335-012-2
Slovník spisovného jazyka českého. 6. díl, Š - U / [zpracoval Bohuslav Havránek]. -- 2. nezm. vyd. -- Praha : Academia, 1989, s. 3.