Šafránice

Text dotazu

Dobrý den,

Všiml jsem si že v místopisných názvech se často opakuje slovo Šafránice. Nedaří se mi ovšem zjisti ani odvodit původ tohoto slova

Odpověď

Dobrý den,

 

„ pozůstatkem po pěstování šafránu u nás ve stol. 16.-18. je pomístní název Šafranica, popř. jeho obměny; několik dokladů, vesměs z Moravy. - V. též:

•J. Rakušanová, Černokostelecká šafránice. Vlastivědný sb. Českobrodská 1,1957, 145-149.

•A. Ferulík, Poznámka к moravským šafranicím. VVM (Vlastivědný věstník moravský ) 13,527

•Vermouzek R. Šafrán a šafranice. VVM 12, 1957, 62-63.“

Zdroj: TYL, Zdeněk. Bibliografie české lingvistiky 1956-1960: Jazykověda obecná, indoevropská, slovanská a česká. 1. vyd. Praha: ČSAV, 1963. s. 527

 

Název "šafrán" (=zafran)pochází z arabštiny a znamená "být žlutý". Ve středověké latině se objevil jako „safranum“, ve francouzštině pak "safran" převzatý z latiny. Odtud byl název převzat do němčiny i češtiny.

 

Na světě Je známo asi 80 druhů šafránu, které jsou rozšířeny hlavně v Evropě, tedy i u nás.V ČR rostou přirozeně v přírodě dva druhy. Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) roste hlavně v Alpách a pravděpodobně jako alpský migrant zasahuje přirozeně do Novohradských hor a na Šumavu. Jinde, např. ve severních Čechách (viz přírodní památka Farská louka) nebo na východní Moravě je však místy zdomácnělý. Šafrán karpatský neboli šafrán Heuffelův (Crocus heuffelianus) roste prvotně ve slovenských Karpatech, a zasahuje přirozeně do Beskyd. V jiných (většinou horských) oblastech je také občas zdomácnělý. Oba druhy jsou řazeny ke kriticky ohroženým druhům flóry ČR . Šafrán setý (Crocus sativus) byl dříve v ČR pěstován jako koření a vzácně zplaňoval. Jako okrasné druhy se pěstují např. fialově kvetoucí šafrán neapolský (Crocus napolitanus), či žlutě kvetoucí druhy šafrán žlutý (Crocus flavus) a šafrán zlatý (Crocus chrysanthus) a další.

Šafrán jako koření je žlutý prášek a odborný název barviva z rostliny je šafránová žluť.

 

zdroj :

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0afr%C3%A1n

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.04.2017 12:35

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu