Rychlost světla

Text dotazu

Světlo letí ve vakuu rychlostí 300 000 km/s. Narazí třeba do diamantu, rychlost klesne na 125 000 km/s. Vyrazí z diamantu a zase nabere rychlost 300 000 km/s. Jak to světlo dokáže, když už nedostane energii.

Odpověď

Maxwellova teorie elektromag. pole považuje elektromag. záření za příčné vlnění, jehož základní charakteristiky jsou mimo jiné kmitočet a vlnová délka.
Při šíření světla ve vakuu platí pro světelný paprsek kmitočet x vlnová délka = je rychlost světla
Ve skutečnosti se však záření vyskytuje složené z vln o různých kmitočtech.
Podle kvantové teorie je elektromagnetické záření tvořeno fotony. Foton je považován mezi elementární částice podobně jako elektron nebo proton, to znamená, že ho lze charakterizovat stejnými fyzikálními veličinami jako ostatní elementární částice -energií, hybností, hmotností, elektr. nábojem atd. Pojem foton byl zaveden, aby bylo možno vysvětlit skutečnost, že energie přechází mezi elektromagnetickým zářením a látkou nespojitě, jen po určitých kvantech. 


K Vaší konkrétní otázce, po průchodu diamantem se rychlost změní dle indexu lomu, což je pro diamant 2.4173. Pak je rychlost světel. paprsku v diamantovém prostředí = rychlost světla ve vakuu : 2.4173.  Poněvadž se rychlost světla v látkách mění, mění se i jeho vlnová délka. Vlnová délka= rychlost světla: frekvence světelného vlnění. Jestliže tedy světlo prochází ze vzduchu do diamantu, má ve diamantu kratší vlnovou  délku. Frekvence světla se nemění. Frekvencí je určena barva a ta se tedy taky nezmění. Čili energie po opuštění diamantu se nikde žádná nedodá, ale změní se prostředí - vlnová délka a rychlost.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Knihovna města Hradce Králové

Datum zadání dotazu

14.03.2008 10:24

Rena píše:
Pondělí 02.10.2023 17:42
Rýchlosť svetla v látke je 1,24 x 10na8 m/s. O akú látku ide? My sme určili ze ide asi o diamant.
Ďakujem.
PSK - admin píše:
Středa 04.10.2023 16:45
Dobrý den,
shodně s Vámi se domníváme, že se pravděpodobně jedná o diamant.
Podle vzorce n=c/v, kde n je tzv. index lomu, c je rychlost světla ve vakuu a v je rychlost světla v daném prostředí by to mělo odpovídat. Index lomu vychází v tomto případě přibližně na 2,42 , což je podle tabulek právě index lomu světla u diamantu.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_refractive_indices
http://fyzika.jreichl.com/[…]/438-lom-refrakce-svetla
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu