Ryby

Text dotazu

Dobrý den, nevíte v jaké vodě se ryby objevily nejdříve (sladká nebo slaná)???

Odpověď

Dobrý den,

prameny uvádějí, že prvními primitivními rybovitými obratlovci byli bezčelistnatí (Agnatha). Žili v mělkých mořích a až během siluru přešli také do polosladkých a sladkých vod.

Další vývojovým typem rybovitých obratlovců byli čelistnatci (Gnathostomata) (objevují se ke konci siluru). Tyto druhy žili v mořích i ve sladkých vodách.

Následujícím vývojovým řádem, který již zcela připomínal dnešní ryby, byl řád Cladoselachida (čelistnatci - pražraloci) a trnoploutví (Acanthoda).

Taktéž žili ve slaných i sladkých vodách.

Obecně se o otázce výskytu prvních obratlovců ve vodách píše v knize 777 + 1 zajímavost z historie Země toto:

"V moři nebo ve sladkovodním prostředí? I tuto otázku vědci často přetřásají a snášejí důkazy pro jednu i pro druhou možnost. I když zatím všechny dosavadní nálezy nejstarších obratlovců pocházejí ze sedimentů vzniklých v mořích, není možno vyloučit, že ještě v průběhu kambria pronikli někteří obratlovci i do vod sladkých. Právě tento přechod z vod slaných do prostředí sladkovodního spojují někteří badatelé s možným vznikem obratlovců."

ZÁRUBA, Bořivoj. 777+1 zajímavost z historie Země : neobvyklá encyklopedie, aneb, Vzhůru do minulosti. 1. vyd. Praha : Albatros, 2005. ISBN 80-00-01506-4. s.109.

Další publikace:

ŠPINAR, Zdeněk Vlastimil. 1.vyd. Praha : Aventinum, 1995. ISBN 80-85277-71-9 (váz.)

Základy zoopaleontologie. 1. vyd. Olomouc : Univerzita Palackého, 1996. ISBN 80-7067-599-3 (brož.)