Rusko - etymologie

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, od čeho je odvozen název státu \"Rusko\".

Odpověď

Slovo Rusko v ruštině Rossija, dříve Rus', Rusija, je odv. z pojmenování Rus a to je ze střední řečtiny. Rós (tvar množného čísla) označovalo normany, tedy severní germánské kmeny (a bylo přeneseno i na Rusy). Dokladem je např. finské Ruotsi=Švédsko.
Podle:
Etimologičeskij slovar' russkogo jazyka : v četyrech tomach / Maks Fasmer ; perevod s nemeckogo i dopolnenija N. Trubačeva. -- 2., stereotipnoje izd.. -- Moskva : Progress, 1986-1987. -- 4 sv. ; 22 cm