runy

Text dotazu

vestba

Odpověď

Dobrý den,

runy jako takové byly zřejmě používány dlouho před písemným zaznamenáváním. Runové symboly pocházející z období neolitu ( 8000 - 2000 př.nl), nalezeny byly v jeskyních v severní Itálii.

Typicky jsou spojovány s germánskými a severskými kmeny. Kromě funkce písma mu byla přisuzována magická moc a zřejmě se užívalo v nějaké míře k věštění.

Zájem o runy nastal ve 20. století u mystiků a okultistů, ale i germanofilních skupin, z to vyústilo k využití run nacisty.

Většina runových souborů má 25 kamenů nebo kostek ( jsou ale i soubory o 22, 16 nebo 40 runách). Jedna kostka nebo kámen se nechává prázdná, zbytek je označen symboly odvozenými od piktografického písma.

Jsou čtyři rozšířené metody věštění z run, všechny mají společné vyložení všech kamenů runami dolů. Kameny se pohybuje v kruhu, jak byly rozhozeny.

Stručně čtyři nejrozšířenější metody věštění z run:

1. Při první metodě je použito 13 kamenů, 12 je v kruhu podle hodinových ručiček, 13 kámen se nachází uprostřed kruhu. Každá pozice má svůj význam a začíná se od 9 kamene.

Pozice jsou rozděleny takto:

1. Osobnost, charakter.
2. Prosperita, materiální postavení.
3. Rodina.
4. Domov.
5. Vlastní uplatnění.
6. Zdraví, vytrvalost, zájem o svět.
7. Láska, manželství, vztahy.
8. Dědictví.
9. Vzdělání.
10. Kariéra postavení.
11. Radost, přátelé.
12. Intuice, psychotronické schopnosti.
13. Tazatel.

2. Druhá metoda spočívá ve zvolení tří kamenů, které zastupují minulost, přítomnost a budoucnost. Symboly se kombinují, aby se získala co nejúplnější odpověď na otázku.

3. Třetí metoda se nazývá výkladem Tří životů.  Kameny se rozloží do kosočtverce s jedním kamenem uprostřed.

První vybraný kámen je v pravém bodu kosočtverce a představuje narození a dětství tazatele. Druhý kámen se pokládá doprostřed a týká se současnosti tazatele. Třetí kámen umístěný v levém bodu kosočtverce slouží k předpovídání budoucnosti. Čtvrtý kámen se pokládá do bodu, který je nejblíže k tazateli a slouží k výkladu minulých reinkarnací. Pátý a poslední kámen je na vrcholu kosočtverce a týká se budoucích reinkarnací.

4. Čtvrtá a poslední metoda využívá pouze jeden kámen. Tato metoda je užívána při žádosti o radu nebo zodpovězení otázky.

Čerpáno z:

Eva - SHAW. Encyklopedie předpovídání budoucnosti. Praha: I. Železný, 1999. Na stranách 22 - 226 najdete výklad o jednotlivých runách.
Colleen E. - BATEY, Ilona - GOTTWALDOVÁ. Svět vikingů. V Praze: Knižní klub, 1998. Může sloužit k zasazení run do historického kontextu.

Dále můžete nahlédnout do:

KING, Bernard. Runy: písmo a magie Vikingů. Překlad Martin Konvička. Ve Votobii vyd. 1. Olomouc: Votobia, 1996. 173 s. ISBN 80-85619-84-9.

Další knihy zabývající se věštěním z run můžete nalézt na portálu Knihovny.cz nebo v online katalogu Národní knihovny ČR.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=nkck

https://www.knihovny.cz/