Runová písma

Text dotazu

Dobrý den, prosím o doporučení literatury o runových písmech.

Odpověď

Dobrý den,

většina literatury o runách a runovém písmu, která je dostupná v oborových knihovnách FF UK, je zahraniční a není vždy určena k běžnému půjčování. Pokud byste chtěl přeci jen pro studium runových písem využít služeb knihoven Filozofické fakulty, doporučujeme vyhledat předem literaturu v Souborném katalogu na adrese: http://ckis.cuni.cz/ pod klíčovým slovem „runy“.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda potřebujete stručné základní informace o runách nebo literaturu pro hlubší studium. Knihy, které uvádíme, se nezabývají pouze runami, ale obsahují kratší nebo delší pasáž o runách a zároveň jsou součástí fondu Knihovny Jana Palacha, což je centrální knihovna FF UK (Hlavní budova FF UK na Palachově náměstí).

VLČKOVÁ, Jitka. Encyklopedie mytologie germánských a severských národů. Praha: Libri, 1999. ISBN:80-85983-91-5. Heslo „RUNY“ na str. 183-184. V Knihovně Jana Palacha, modrá studovna, signatura CS 315.4 Vlč

KADEČKOVÁ, Helena. Dějiny severských literatur. I. Středověk. Praha, Univerzita Karlova, 1993. Kapitola „Runové nápisy“ na str. 14-18. V Knihovně Jana Palacha dostupná v červené studovně, signatura CS 134.1 Kad 1A

MOJDL, Lubor. Encyklopedie písem světa. I. Písma Evropy, Kavkazu a helénské oblasti. Praha: Libri, 2005. Kapitola „Germánská runová písma“ na str. 62-69. V Knihovně Jana Palacha, červená studovna, signatura CS 03 Moj1

Zde je odpověď kolegyně z knihovny Historického kabinetu, která se Vaším dotazem také zabývala:

Dobrý den,

z toho, co jsem našla v katalogu UK, by pro čtenáře mohly být zajímavé knihy:

Runy : písmo a magie Vikingů / Bernard King ,1996 (ve fondu: Ústav pro archeologii, FF)

Tajemství run / Guido von List, 2011  (ve fondu: Knihovna Jinonice)

Z cizojazyčné literatury jsou pak v rámci UK dostupné tituly:

Runes, magic and religion : a sourcebook / by John McKinnell and Rudolf Simek with Klaus Düwel, 2004 (Knihovna germanistiky FF)

Runenkunde / Klaus Düwel, 1968 (Knihovna Jana Palacha, FF)

Runes : an introduction / Ralph W. V. Elliott, 1955 (Knihovna anglistiky, FF)

U nás v Historickém kabinetu je k tomuto tématu kniha: Kleine Runenkunde / Edmund Weber. Jedná se ovšem o starší titul z roku 1941.

(Některé ještě starší knihy v němčině jsou též v Knihovně Jana Palacha).