Rump Parliament česky

Text dotazu

Dobrý den, jak se prosím v české historiografii správně překládá název Rump Parliament, jímž se v Anglii označují dvě období tamnígo parlamentu (v letech 1648 a 1659)? Zbytkový parlament? Okleštěný parlament? Nebo jinak? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v knihách zabývající mi se dějinami Anglie se překlad Rump Parliament liší.

V knize "CHURCHILL, Winston. Dějiny anglicky mluvících národů" je Rump Parliament překládán jako ,, Kusý parlament". (str.213).

Tak též v knize "MAUROIS, André a MOHRT, Michel. Dějiny Anglie: doplněné o novější období" je Rump Parliament je také překládán jako ,, Kusý parlament". S(str. 272).

Jinak je tomu ovšem v knize "MORGAN, Kenneth O. a kol. Dějiny Británie", kde Ivo Šmoldas používá termín Zbytkový parlament a do závorky uvádí Rump parliament. (str. 294).

Věra Kotábová používá v knize "ELTON, Geoffrey Rudolph. Angličané"  termín "neúplný sněm" a rovněž uvádí do závorky Rump parliament. Str. 162.

Když to shrneme: překlady Radky Ederové, Evy Křístkové a Jiřího Novotného se shodují v překladu Rump parliament jako ,, Kusý parlament".

Ivo Šmoldas používá slovo Zbytkový parlament s tím, že do závorky uvádí původní název. Tím se shoduje s Vaším překladem.

Obdobný postup s uvedením původního slova v závorce užívá Věra Kotábová, ale používá termín neúplný sněm.

Použité zdroje

CHURCHILL, Winston. Dějiny anglicky mluvících národů. [Díl druhý], Nový svět. Překlad Radka Edererová a Eva Křístková. Vyd. 1. Praha: Argo, 1998, C1997. 306 s. ISBN 80-202-0647-7.

MAUROIS, André a MOHRT, Michel. Dějiny Anglie: doplněné o novější období Michelem Mohrtem. Překlad Jiří Novotný. [2. vyd.]. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1998. 491 s. ISBN 80-7106-058-5.

MORGAN, Kenneth O. a kol. Dějiny Británie. Překlad Ivo Šmoldas. 2., dopl. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 656 s. Dějiny států. ISBN 978-80-7106-432-9.

ELTON, Geoffrey Rudolph. Angličané. Překlad Věra Kotábová. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2000. 260 s. Dějiny národů. ISBN 80-7106-305-3.