Rudjer Josip Boškovič

Text dotazu

Dobrý den. Dočetl jsem se v jedné knize o jednom člověku, jehož život a dílo mne moc zajímá. Nemohu však vypátrat žádnou knihu od tohoto autora v jazyce českém,proto se na vás obracím s prosbou a dotazem, zda nevíte jestli od něj něco u nás někdy vyšlo, a jestli takovou knihu vaše knihovna vlastní. Ten autor se jmenuje Rudjer Josip Boškovič.Děkuji a přeji pěkný den.

Odpověď

Vážený pane,

     nanašli jsme žádný spis od Josipa Rudera Boškovice (1711-1787, chorvatský filozof, matematik a fyzik) v češtině. Posílám Vám soupis knih Josipa Rudera Boškovice v různých jazycích ze Souborného katalogu Národní knihovny v Praze (jsou zde i knihy, které má ve fondu Moravská zemská knihovna):

     ____________________________________

     Zaznamy vyhledane   v databazich NK CR
                                    Datum: 21/02/2011

     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder
     Nazev               Lettera del P. Ruggiero Boscovich scritta nel palazzo dei conti Durazzo in Mestre al Conte Girolamo Durazzo 1. ottobre 1772 / Per le auspicate nozze dell dottor Nicolo Marini-Missana colla signorina Maria Salvagnini
     Nakl. udaje         Venezia : [s.n.], 1892 (Fratelli Visentini)
     Popis (rozsah)      22 s.
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 007256
     Varianta nazvu      Nozze
     Poznamka            Ex libris M. Resetera. Sign. D. 13
     Poznamka            Obalkovy nazev: Nozze
     System. cislo       001516170
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder
     Nazev               Lettere inedite di Ruggero Boscovich
     Nakl. udaje         Bassano : [s.n.], 1847 (Baseggio edit.)
     Popis (rozsah)      24 s.
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 006675
     Poznamka            Chybi obalka
     Poznamka            Ex libris M. Resetara. Sign. C 510
     System. cislo       001516171
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder
     Nazev               Per le nobili nozze Giustiniani - Venezze : Sullo sbocco dell'Adige in mare ... / Questa inedita scrittura attribiuta all'illustre matematico Boscovich ...
     Nakl. udaje         Padova : [s.n.], 1852 (Tipogr. Sicca)
     Popis (rozsah)      24 s.
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 006227
     Poznamka            Prozatimni zaznam
     System. cislo       001848890
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder
     Nazev               Ruggiero Boscovich
     Nakl. udaje         [S.l. : s.n., 18--?]
     Popis (rozsah)      [I] l. : obr.
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 007261
     System. cislo       002009579
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder
     Nazev               A theory of natural philosophy / Put forward and explained by Roger Joseph Boscovich, S.J.
     Vydani              Latin-english edition
     Nakl. udaje         Chicago ; London : Open court publ. comp., 1922
     Popis (rozsah)      XVIII, [I], 463, [VI] s.
     Ve fondu            ABA001 -- sign. C 000222
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 009401
     System. cislo       001848891
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Des Abt Joseph Boscowich Reise von Constantinopel, durch Romanien, Bulgarien, und die Moldau nach Lemberg in Pohlen ...
     Nakl. udaje         Leipzig : J. G. I. Breitkopf, 1779
     Popis (rozsah)      [14], 156 s., [1] mp.
     Ve fondu            ABA001
     Dalsi puvodce       Breitkopf, Johann Gottlob Immanuel, 1719-1794
     System. cislo       004487147
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Dnevnik sa puta iz Carigrada u Poljsku (1762 godine) / Ruder Josif Boskovic ; sa italijanskog preveo i predgovor napisao Dusan Nedeljkovic
     Nakl. udaje         Beograd : Rajkovic, 1937
     Popis (rozsah)      144 s. : portret, mapa ; 21 cm
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 003861
     Nazev originalu     Giornale di un viaggio da Constantinopoli in Polonia
     Dalsi puvodce       Nedeljkovic, Dusan
     Predmet. heslo      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Predmet. heslo      filozofove -- Chorvatsko -- 18. stol.
     Predmet. heslo      vedci -- Chorvatsko -- 18. stol.
     Forma a zanr        cestopisne prozy
     Forma a zanr        deniky
     Forma a zanr        italske prozy
     MDT                 850-992
     MDT                 82.035
     MDT                 14
     MDT                 001
     MDT                 929
     System. cislo       003124219
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Elementorum universae matheseos ... T. 2. Continens Algebram finitam
     Nakl. udaje         Romae : ap. Faustum Amidei, t. Generosus Solomonus, 1754
     Popis (rozsah)      324 s. 8
     Ve fondu            BOA001 -- sign. ST2-0973.742,2
     Poznamka            Titulni strana tistena cervene a cerne, vinety. inicialy
     Predmet. heslo      1751-1800
     Predmet. heslo      historicke knihovni fondy
     Forma a zanr        stare tisky
     MDT                 025.171
     System. cislo       002889962
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Giornale di un viaggio da Constantinopolo in Polonia / dell' Abate Ruggiero Giuseppe Boscovich con una sua relazione delle Rovine di Troia ed in fine il prospetto delle opere nuove matematiche contenute in cinque tomi
     Nakl. udaje         Venezia : Bassano, 1784
     Popis (rozsah)      xxiv, 231 s. ; 22 cm
     Ve fondu            ABA010
     Poznamka            Vinety, vlysy, inicialy
     Pozn. k provenienci Sign.Safarik 74 D 00096: Na tit.listu razitka "Knihovna Safarikova" a "Museum Regni Bohemiae", ktere je i na s.[1].
     System. cislo       004543837
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Journal d'un voyage de Constantinople en Pologne : Fait a la suite de son Excellence Mr. Jaq. Porter, Ambassadeur d'Angleterre, en MDCCLXII. / Par le R.P. Joseph Boscowich, De la Comp. de Jesus.
     Nakl. udaje         Lausanne : Chez Franc. Grasset et Comp., 1772
     Popis (rozsah)      VIII, 323 s. ; 12
     Ve fondu            BOA001 -- sign. ST1-0001.038
     Poznamka            Vyzdoba: vlys a vinety z typografickych ozdubek, ozdobna linka
     Pozn. k vazbe       Puvodni papir. vazba
     Predmet. heslo      historicke knihovni fondy
     Forma a zanr        stare tisky
     MDT                 025.171
     System. cislo       002888628
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      La Caille, Nicolas Louis de
     Nazev               Lectiones elementares opticae / Clarissimi viri D. de La Caille, Academiae Regiae Scientiarum Parisinae, Suecicae, et Borussicae, nec non Instituti Bononiensis Membri, ac Professoris Matheseos in Collegio Mazariniani Parisiis; Ex editione Parisina anni MDCCLVI in Latinum traductae a C.S. e S.J. quibus auctarii loco accessit brevis theoria Micrometri objectivi a R.P. Rogerio Josepho Boscovich, e S.J. in Collegio Romano Matheseos Professore Concinnata M. DCC. LVII
     Nakl. udaje         Viennae Austriae : Typis Joannis Thomae Trattner, Caes. Reg. Aulae Typographi et Bibliopolae, (1757)
     Popis (rozsah)      [8], 150, [1] s., XIII pril. ; 4
     Ve fondu            BOA001 -- sign. ST2-0016.557,priv.
     Dalsi puvodce       Scherffer, Karl, 1716-1783
     Dalsi puvodce       Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Poznamka            Signet "Altius" - "Labore et Favore", vlys, vinety, inicialy, v textu matematicke vypocty a tabulky, na medirytinovych prilohach geometricke konstrukce
     Poznamka            Privazek k: Lectiones elementares astronomiae geometricae, et physicae ... / Nicolas Louis de La Caille
     Predmet. heslo      1751-1800
     Predmet. heslo      historicke knihovni fondy
     Forma a zanr        stare tisky
     System. cislo       002912250
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Opera pertinentia ad opticam et astronomiam Maxima ex parte nova, & omnia hucusque inedita, In quingue Tomos distributa Ludovico XVI. Galliarum Regi ... dicata T. 2
     Nakl. udaje         Bassani : [s.n.], (prost. Venetii ap. Remondini), 1785
     Popis (rozsah)      [8], 549 s., 10 tab. ;
     Ve fondu            BOA001 -- sign. ST2-0423.941,2
     Predmet. heslo      1751-1800
     Predmet. heslo      historicke knihovni fondy
     Forma a zanr        stare tisky
     MDT                 025.171
     System. cislo       002892174
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Opera pertinentia ad opticam et astronomiam Maxima ex parte nova, & omnia hucusque inedita, In quingue Tomos distributa Ludovico XVI. Galliarum Regi ... dicata T. 1
     Nakl. udaje         Bassani : [s.n.], (prost. Venetii ap. Remondini), 1785
     Popis (rozsah)      [36], 430 s., 11 tab. ;
     Ve fondu            BOA001 -- sign. ST2-0423.941,1
     Poznamka            Obsahuje: Privazek stejneho titulu 2. dil
     Predmet. heslo      1751-1800
     Predmet. heslo      historicke knihovni fondy
     Forma a zanr        stare tisky
     MDT                 025.171
     System. cislo       002892173
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               P. Roderii Joaphi Boschowich societatis Jesu disserttio de turbine, quo nocte undecimam, et duodecimam diem mensis Junii ...
     Nakl. udaje         Micro-Pragae : typ. Joseph Emanuel Diesbach, 1766
     Popis (rozsah)      228 s.
     Ve fondu            ABA001
     Dalsi puvodce       Diesbach, Jan Josef, cinny 1783-1807
     Obsahuje            Bergmann, Joseph Propositiones ex universa philosophia, quas sub rectoratu ... P. Francisci Wissinger e societate Jesu ... rectoris magnifici ...
     System. cislo       004487146
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Philosophiae naturalis theoria redacta ad unicam legem virium in natura existentium
     Nakl. udaje         Viennae : A. Bernard, 1759
     Popis (rozsah)      [XXI], 322, [II], 16, [II] ss., IV tb. ; 8
     Ve fondu            ABA001
     Dalsi puvodce       Bernard, A.
     System. cislo       004487148
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Pomrcine sunca i mjeseca : sesto izdanje priredio, preveo i dodao kazala Branimir Glavicic = De solis ac lunae defectibus / Ruder Josip Boskovic
     Vydani              6. izd.
     Nakl. udaje         Zagreb : Academia Scientiarum et Artium Croatica, 2007
     Popis (rozsah)      629 s. ; 23 cm
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 034764
     ISBN                978-953-154-732-1
     Poznamka            Obsahuje rejstrik
     Forma a zanr        latinsky psana poezie
     MDT                 871-1
     MDT                 82.035
     System. cislo       003544164
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Teorija prirodne filozofije / Josip Ruder Boskovic ; Priredio i pogovor napisao: Vladimir Filipovic ; S latinskog preveo Jakov Stipisic ; Strucnu red. prijevoda izvrsio Zarko Dadic
     Nakl. udaje         Zagreb : Liber, 1974
     Popis (rozsah)      XL, XL, 311, 311, [26] s. : [4] l. tab.
     Ve fondu            ABA001 -- sign. T 095110
     Ve fondu            ABA004 -- sign. J 024884
     Edice               Temelji ; Knj. 1
     Dalsi puvodce       Filipovic, Vladimir
     Poznamka            Se soubeznym latinskym textem reprintovaneho benatskeho vydani z r. 1763 a srbochorvatskym prekladem
     Poznamka            Soubez. strankovani
     System. cislo       001516172
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Maire, Christophe
     Nazev               Voyage astronomique et geographique, dans l'Etat de l'Eglise : Entrepris par l'ordre et sous les auspices du pape Benoit XIV, Pour mesurer deux degres du meridien, & corriger la Carte de l'Etat ecclesiastique / Par les PP. Maire & Boscovich de la Compagnie de Jesus, traduit du latin, Augmente de Notes & d'extraits de nouvelles mesures de degres faites en Italie, en Allemagne, en Hongrie & en Amerique. Avec une nouvelle Carte des Etats du Pape levee
                         geometriquement
     Nakl. udaje         A Paris : Chez N.M. Tilliard, Libraire, Quai des Augustins, a S. Benoit, 1770
     Popis (rozsah)      xij, 526 s., IV pril., [1] map. pril. ; 4
     Ve fondu            BOA001 -- sign. ST2-0212.490
     Dalsi puvodce       Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Poznamka            Nad impresem vineta, ornamentalni vlysy, v textu cetne tabulky, slozene prilohy (tez mapa)
     Pozn. k vazbe       Vazba z barevneho papiru
     Pozn. k provenienci Provenience: (razitko) P. Ritter v. Chlumecky Rzikowitz
     Pozn. k provenienci Provenience: (razitko) Dr. Victor R. von Bauer
     Predmet. heslo      1751-1800
     Predmet. heslo      historicke knihovni fondy
     Forma a zanr        stare tisky
     System. cislo       002896775
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787.
     Nazev               A theory of natural philosophy / put forward and explained by Roger Joseph Boscovich.
     Vydani              English ed., with a short life of Boscovich.
     Nakl. udaje         Cambridge, Mass. : MIT Press, 1966.
     Popis (rozsah)      xxi, 229 s.
     Ve fondu            BOD001
     Edice               The M.I.T. Press paperback series ; 49
     Poznamka            "From the text of the first Venetian ed. published under the personal superintendence of the author in 1763".
     MDT                 113
     System. cislo       003819495
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Nazev               Abris der Astronomie mit Rucksicht auf ihre Verbindung mit der Schiffahrt / Roger Josef Boscovich ; aus dem Franzosischen
     Nakl. udaje         Leipzig : bei Paul Gotthelf Kummer, 1787
     Popis (rozsah)      [8], 93, [3] s., [2] l. pril.
     Ve fondu            ABE311 -- sign. A30791
     Poznamka            Tisteno gotikou, nektere vyrazy antikvou a antikv. kurzivou, strankove kustody, vinety
     Klicova slova       Astronomie * Navigace * Plavba * Pristroje astronomicke * Telesa - vesmir
     Predmet. heslo      Astronomie
     Predmet. heslo      Navigace
     MDT                 52
     MDT                 629.5.072
     System. cislo       003267203
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      La Caille, Nicolas-Louis de, 1713-1762
     Nazev               Clarissimi viri D. de la Caille ... Lectiones elementares Opticae ex editione Parisina anni MDCCLVI in latinum traductae a C.S. e S.J. quibus Auctarii loco accessit brevis Theoria micrometri objectivi a R.P. Rogerio Josepho Boscovich, e S.J. ... concinnata M. DCC. LVII = Lectiones elementares Opticae / C.S. (Karl Scherffer), S.J.
     Nakl. udaje         Viennae Austriae : Typis Joannis Thomae Trattner, Caes. Reg. Aulae Typographi et Bibliopolae, [1757]
     Popis (rozsah)      160 s., xiii l. obr. pril. ; (24 cm)
     Ve fondu            ABE311 -- sign. B4096
     Dalsi puvodce       Boskovic, Ruder Josip, 1711-1787
     Dalsi puvodce       Scherffer, Karl, 1716-1783
     Poznamka            La Caille: Academiae regiae scient. Parisinae, Subcicae, et Borussicae, nec non Instituti Bononiensis membri, ac professoris matheseos in Collegio Mazariniano Parisiis
     Poznamka            Tisteno antikvou a antikv. kurzivou, strankove kustody, vinety, inicialy, signet na tit. strane (rytinka s devizou: Altius labore et favore), signatury A-T3, dopocitano 10 stran
     Klicova slova       Optika
     MDT                 535
     System. cislo       003681206
     ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Boskovic, Rudjer
     Nazev               O prostoru, vremenu i relativnosti / Rudjer Boskovic ; Predgovor, izbor tekstova i prevod Dusan Nedeljkovic
     Nakl. udaje         Beograd : Kultura, 1956
     Popis (rozsah)      64 s. : il., obr. pril.
     Ve fondu            ABA001 -- sign. F 032920
     Edice               Mala filozofska biblioteka
     Dalsi puvodce       Nedeljkovic, Dusan
     System. cislo       002596683

     __________________________________