Rudé právo

Text dotazu

Dobrý večer,
chcem sa Vás opýťať či mi viete poskytnúť informácie o Rudom práve po novembri 1989. Konkrétne potrebujem meno a priezvisko šefredaktora novín, formát, z koľkých strán bežne pozostával jeden výtlačok a čomu sa najviac venoval, počet výtlačkov, štruktúru a stručnú históriu.
Za Vašu odpoveď vopred ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

pro zodpovězení některých Vašich dotazů jsme vybrali 3 ročníky Rudého práva a z nich jsme zjistili následující:

rok 1991

jméno šefredaktora: Zdeněk Porybný

formát: A3 přeložený na půlku

počet stran: 8

rok 1993

jméno šefredaktora: Zdeněk Porybný

formát: A3 přeložený na půlku

počet stran: některá čísla 23, některá čísla 15 stran, vyjímečně 31 stran

rok 1995

jméno šefredaktora: Zdeněk Porybný

formát: A3 přeložený na půlku

počet stran: nejčastěji 23, některá čísla 15 stran

Počet výtisků se nám nepodařilo zjistit.

Zpracování historie, struktury a obsahové charakteristiky Rudého práva je nad rámec služby Ptejte se knihovny, která neslouží ke zpracovávání školních úloh. Můžeme Vás pouze odkázat na informační zdroje, které Vám mohou podat požadované informace. Například o historii Rudého práva se dočtete na české Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Rud%C3%A9_pr%C3%A1vo) a v diplomové práci Magdy Klusákové s názvem „Jaký je hodnotový svět českých médií?“ (http://is.muni.cz/th/144457/fss_m/), kde se na stranách 21-22 věnuje přímo Rudému právu.

Ústav pro českou literaturu AV ČR na svých stránkách zpřístupňuje zdigitalizované ročníky novin z let 1950-1989 (http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo). Pokud budete potřebovat podrobnější informace, můžete využít našeho oddělení rešeršních a referenčních služeb.

Děkujeme za dotaz