rozvoj poznávacích procesů u batolat

Text dotazu

Co znamenají pojmy - ortoskopické vidění a
kinestetický a statický vývoj v souvislosti s poznávacími procesy u batolat?
Stačí mi jednoduchá definice pojmů. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

prohlédli jsme relevantní zdroje (publikace týkající se zejména psychologie dítěte, vývojové psychologie, internetové zdroje), ale bohužel jsme zmíněné pojmy nenalezli v takové podobě, kterou uvádíte. Podařilo se nám najít termíny jako ortoskopie, kinestetický/kinestetické vnímání, s pojmem statický vývoj, případně statické vnímání apod., jsme se ve zdrojích nesetkali.

* ortoskopie = přímé vidění tvarů a objektů, opak perspektivnosti; tento druh vidění převládá v dětském věku a některých přírodních národů, které ve svém prostředí nemohou mít zkušenost s perspektivou

Zdroj: HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha: Portál, 2004. Str. 378. ISBN 80-7178-303-X.

* kinestetický = umožňující si uvědomit polohu pohybových orgánů v prostoru

* senzibilita svalová kinestetická = pocity, které vznikají činností svalů a které jsou fyziologickým základem hmatu, uplatňují se zejména při výtváření vzorců vizuálně-motorické koordinace, která je základem zručnosti a obratnosti

Zdroj: HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha: Portál, 2004. Str. 254, 530. ISBN 80-7178-303-X.

* svalová kinestetická senzibilita = dojmy z napětí a pohybu, činnosti svalů

Zdroj: NAKONEČNÝ, Milan. Lexikon psychologie. Praha : Vodnář, 1995. Str. 250. ISBN 80-85255-74-X.

* kinestetické vnímání. Tato dovednost - vnímání vlastního pohybu - je důležitá v pohybových aktivitách i v běžných denních situacích....

Domníváme se, že podrobněji by Vám dokázali dotaz zodpovědět kolegové z Národní lékařské knihovny - https://nlk.cz/kontakt/email/.