rozverný

Text dotazu

Pocházím z Hané. Slovo ''rozverný'' jsem neznal. Kde je jeho původ / etymologie.

Odpověď

Vážený pane (…),

děkujeme za dotaz. Slovo rozverný má původ v 19. století. Objevuje se v Jungmannově Slovníku česko-německém (1834–1839) také ve tvaru rozvířený, rozvejřený, tedy ten, v kom to víří. Kořenem je slovo vír. Slovo vír je pak patrně odvozeno od slova vřít = místo, kde voda jakoby vře.

Použité zdroje

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Třetí vydání (druhé přepracované a rozšířené vydání). Praha: Leda, 2015, 823 stran. ISBN 978-80-7335-393-3.