Roztavení sklářské skloviny

Text dotazu

Chci se zeptat zda jde pod obyčejným kotlíkem roztavit sklářská sklovina z křemičitého písku, sody a vápence. Popřípadě jak dlouho bych měl pod kotlíkem topit.

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití našich služeb. Záleží na složení kotlíku, neb podle chemického složení kotlíku hrozí riziko, že tento se Vám roztaví dříve, než dojde k roztavení směsi křemičitého písku, sody a vápence. Pro srovnání Vám zasílám body tání.
Křemen má teplotu tání kolem 2000 °C (po přidání alkalické látky, jako je soda a potaš se může snížit teplota tání nicméně to zaleží na dané směsi), hliník 658 °C, měď 1 083 °C, železo 1 535 °C. Potřebných teplot stěží dosáhnete běžným hořením, plamen s dostatečnou teplotou se objevuje spíše u svářecí či letovací techniky a v případě jejího použití je větší pravděpodobnost, že roztavíte i kotlík.
Obecně Vám nedoporučujeme takovýto pokus provádět.

Více viz.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sklo
http://cs.wikipedia.org/wiki/Teplota_t%C3%A1n%C3%AD
http://www.meva.cz/urbanka/30.html

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

22.12.2010 15:01

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu