Rozšířené nutriční hodnoty pro bezlepkové mouky

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda by se u vás našly, ať už v literatuře nebo on-line zdrojích, rozšířené nutriční údaje pro čirokovou, cizrnovou, lupinovou mouku a mouku ze žlutého hrachu. Jde mi o obsah vitamínů, minerálů a rozpustné i nerozpustné vlákniny. Uvítala bych i další mouky jako jsou jáhlová, quinoová, teffová, tapioková, jablečná... Pokud ne, máte k dispozici literaturu, kde by byly tyto údaje alespoň pro výchozí suroviny (čirok, cizrna, žlutý hrách...)? Vím, že jste měli/máte nějaký projekt okolo nutričních hodnot potravin a literaturu jste neměli k dispozici nebo jen omezeně. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

V rámci projektu Databáze složení potravin (NutriDatabaze.cz) máme podporu MZe k analýze potravinářských surovin. MZe definovalo rozsah nutrientů. Tento soubor zahrnuje stanovení bílkovin, tuku, mastných kyselin, sacharidů, vlákniny (celková vláknina bez rozlišení rozpustné/nerozpustné), vody, popela a sodíku. Na analýzu širšího spektra nutrientů nemáme zdroje. Data budou postupně doplňována z jiných databází nebo literatury.

Jako zdroj rozšířeného zdroje dat pro bezlepkové mouky bych Vám doporučila americkou databázi složení potravin, která je dostupná na https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list?home=true. Systém umožňuje vyhledávat data v národní databázi (Standard reference) a v databázi potravinářských výrobků (Branded Food Products) prostřednictvím funkce „Filter on Database“ Níže uvádím anglické názvy Vámi požadovaných potravin.

                               Název v USA DB

čirok                      sorghum

cizrna                    chickpea

lupina                   lupins

hrách                    peas – mají jen zelený nebo jen obecně hrách                

jáhly                      millet

quinoa                 quinoa

teff                        teff

tapioka                tapioca

jablka                   apple (mají jen jablka sušená).

 

Data lze získat i z jiných databází – viz seznam databází v sekci odkazy https://www.nutridatabaze.cz/odkazy/.

 

Chtěla bych Vás upozornit na unikátní zdroj dat o složení potravin – systém EuroFIR FoodEXplorer (http://www.eurofir.org/why-join-eurofir-aisbl/benefit-from-a-range-of-unique-opportunities/), který umožňuje prohledávat 30 národních DB složení potravin přes jednotné vyhledávací rozhraní. FoodEXplorer je přístupný na adrese: http://www.eurofir.org/ - sekce Bookmarks. EuroFIR umožňuje testování systému po dobu 14 dní zdarma. 

 

Pokud byste měla zájem o data z odborné literatury, můžete si informace vyhledat ve zdrojích Knihovny Antonína Švehly (https://www.knihovnasvehly.cz/zdroje-knihovny/). Řada zdrojů je přístupná ve vzdáleném přístupu pro registrované čtenáře. Je možné využít i naši novou službu předregistrace https://www.knihovnasvehly.cz/predregistrace/.

 

Můžete si u nás rovněž objednat zpracování přehledu literatury -  rešerši na toto téma https://www.knihovnasvehly.cz/resersni-sluzby/

 

Obor

Zemědělství

Okres

Praha

Knihovna

Knihovna Antonína Švehly

Datum zadání dotazu

05.06.2018 14:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu