Rozmnožování u lemurů

Text dotazu

Zajímalo by mě, jaké jsou rozmnožovací strategie u lemurů, jestli jsou něčím výjimečné a jak se liší od ostatních opic.

Odpověď

Dobrý den,
rozmnožovací strategie a sexuální chování se u zvířat obecně liší téměř druh od druhu, stejně je tomu i u podřádu poloopice (řád primáti), kam patří mimo jiné také lemuři. Projevy namlouvání a páření do značné míry ovlivňuje také způsob života konkrétního druhu.

Zřejmě nejvíce informací týkajících se rozmnožování je známo o lemurech kata (Lemur catta), kteří bývají často chováni také v zoologických zahradách a jejichž typickým poznávacím znakem je dlouhý černobíle pruhovaný ocas. Lemur kata žije společensky v tlupách až 20 samců, samic a mláďat. Jádrem rodinných skupin jsou samice se svými mláďaty, samice totiž setrvávají celý život ve skupině, ve které se narodily, a mohou si tak mezi sebou vytvářet silné vazby. Když samci dosáhnou pohlavní dospělosti, musí se od tlupy vzdálit. Samice se páří pouze půl dne, a to opakovaně s několika samci (samice o výběru samce rozhoduje sama, jeho dominance nad ostatními nemusí být nutně rozhodujícím kritériem). Ke slovu přichází rivalita samců s hrozbami, jako upřený pohled, cenění zubů a skákání, aniž by došlo k boji. V období říje mezi sebou samci lemurů kata také svádějí tzv. „válků pachů“. Jedná se o jedinečnou formu válčení, kterou lemurům kata umožňují pachové žlázy umístěné v horní části hrudníku a také na vnitřní straně předloktí. Samci si pak o tyto žlázy otírají svůj ocas, aby získal patřičnou „vůni“. Poté se samec spustí na všechny čtyři, vztyčí ocas jako svícen a mává a švihá s ním směrem k soupeřům. Svým pachem se je tak snaží zastrašit. Samec, který v boji zvítězí, se pak může pářit se samicí.

Po březosti trvající přibližně 135 dnů se narodí jedno mládě, avšak ani dvojčata nejsou vzácností. První tři týdny se drží matčina břicha a lezou po jejím hřbetě. Po šesti měsících kojení se osamostatňují, vzrostlá jsou však teprve ve věku jeden a půl roku a ve věku dva a půl roku jsou pohlavně dospělá.

Použité zdroje

* HAGEN, Horst et al. Savci. 1, Ptakořitní, vačnatci, bércouni, hmyzožravci, letouni, letuchy, tany, primáti, chudozubí, luskouni, hrabáči, zajíci. Vyd. 1. V Praze: Balios, 2001. 165 s. Zoologická encyklopedie. ISBN 80-242-0481-9.

* KAVANACH, Michael. A complete guide to monkeys, Apes and other primates. 1st publ. London: J. Cape, 1983. 224 s.

* DIXSON, A. F. Primate sexuality: comparative studies of the prosimians, monkeys, apes, and human beings. Oxford: Oxford University Press, 1998. xiv, 546 s. ISBN 0-19-850182-X.

* http://svet-zvirat.7x.cz/temata/lemur-kata