Rozmnožování jedle

Text dotazu

Prosím o vysvětlení způsobu rozmnožování jedle.Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den, předáváme odpověď kolegů z Ústavu zemědělských a potravinářských informací:
Jedle začíná plodit ve stáří vyšším než 30 let, často až ve stáří 40 - 50 let. V příznivých podmínkách plodí mnohé jedle téměř každoročně, za horších jednou za 2 - let.
Jedle kvete v květnu až červnu. Je větrosnubná. Květy jsou jednopohlavní. Samčí květy vyrůstají v úžlabí jehlic na konci větévek, na jejich spodní straně, jsou kulovité, nažloutlé.
Samičí šištice vyrůstají v horní části koruny jsou kolem 10 cm dlouhé, zřídka i delší, vzpřímené, válcovité, zpočátku nazelenalé, později oranžově hnědé, v době zralosti bledě hnědé.
Šišky dozrávají na podzim prvního roku (koncem září). Jsou vzpřímené, válcovité, 12 - 20 cm dlouhé. Po dozrání v říjnu se rozpadají na stromě - šupiny se uvolňují jednotlivě, proto se pod jedlemi nikdy nenacházejí šišky.
Semeno je trojhranné, 8 - 13 cm dlouhé, s křídlem dlouhým 2 cm. Je klíčivé z 50 %, klíčivost trvá přibližně půl roku.
Šišky se sklízejí v září a v říjnu. Semeno se hned vysévá, protože velmi brzy ztrácí klíčivost. Při jarní setbě (v dubnu až květnu, v drsnějších polohách až v červnu), nejlépe do pařeniště vzklíčí po 4 - týdnech. Substrát má být vzdušný a písčitý, výsevný záhon má být mírně přistíněn.

Poštou zasílám výňatek z publikace: Rozmnožování okrasných stromů.
Autor: Vilém Walter Vydalo nakladatelství: Brázda, s.r.o., Praha v roce 2001
Pojednání o rozmnožování jedle je na stránce 271 - 272.
Pro získání dalších informací doporučuji navštívit, podle mého názoru velmi dobře zpracované internetové stránky, které se zabývají okrasnými dřevinami: http://dendro.mojzisek.cz/.
Další odkaz se týká rodu jedle: http://dendro.mojzisek.cz/rod.php?id=32.
Množením dřevin se zabývá odkaz: http://dendro.mojzisek.cz/mnozeni.php

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.02.2008 09:43

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu