Rozhraní Krkonoš a Jizerských hor

Text dotazu

Dobrý den,
vím, ze pomyslnou hranici mezi Krkonošemi a Jizer. horami tvoří Novosvětský
průsmyk (sedlo), ale jak je tomu dál směrem k jihu? Která města či obce
patří do Krkonoš? Pokud by platilo, že další "hranicí" je řeka Jizera, pak
Vysoké nad Jizerou, které je uváděno v Krkonoších, leží již za touto
pomyslnou hranicí. A co rozhledna Štěpánka - to jsou již Jizerské hory?
Děkuji a přeji Vám krásný den

Odpověď

Dobrý den,

kamenná novogotická rozhledna Štěpánka (německy Stephanshöhe) na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příšovickém hřebeni leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Dle publikace "To nej...Krkonoše, Jizerské hory" stojí rozhledna v Jizerských horách a zároveň na území KRNAPu. 

Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice.

Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.

Stavba Štěpánky byla zahájena knížetem Camillem Rohanem. Ve stejném roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž nejvyšším patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který tehdy vystoupil na vrch Buchstein (dnes Hvězda).

Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. Byla však postavena pouze základna věže se vchodem, kdy se arcivévoda přestal těšit přízni vídeňského dvora a odešel do Uher.

Kníže, který stavbu zahájil zřejmě pro posílení svého vlivu ve Vídni, práce pozastavil a torzo věže poté stálo nad Tesařovem celých 40 let. Udržoval ji Horský spolek a turisté sem chodili pozorovat slunce.

Čerpáno z viz odkazy níže:

http://www.prdek.cz/Tipy-na-vylet/Rozhledna-Stepanka/

http://stepanka.ceskehory.cz/

Vysoké nad Jizerou leží taktéž poblíž hranice obou pohoří, nachází se však již na území Krkonoš. Viz seznam obcí Krkonoš: http://www.krkonose.eu/cs/infrastruktura/mestaobce a mapy: https://www.ceskehory.cz/mapa/jizerske-hory-krkonose.html  

Krkonoše a Jizerské hory jsou dobře znázorněny na internetu; stačí zadat do vyhledávače google.cz název pohoří nebo jednotlivých obcí a získáte mnoho historických i zeměpisných informací.

O Jizerských horách a Krkonoších vyšlo v průběhu let velké množství průvodců nebo monografií.

Jizerské hory jsou nižší, ve středu jejich z několika pramenisk, hlavně z Malé a Velké Jizery, vzniká Jizera, která na jihu mezi Malou Skálou, Železným Brodem Roprechticemi, na východě pak mezi Poniklou, Jabloncem a kořenovem pohoří toto ohraničuje; odtud probíhá další jeho hranice průsmykem Novosvětským přes Mariino Údolí do Petrsdorfu ve Slezsku, na sever pak údolím Velké Cachly a Queisy ke Friedebergu a k Ostřici na Nise: Nisa ohraničuje Jizerské hory na západě, odtud přes Hrádek a Krucov k Liberci a Rychnovu, dále přes Mukařov k Malé Skále.

Čerpáno z: KAFKA, Josef. Krkonoše a Jizerské hory. Praha: Ed. Grégr, 1926.

Jizerské hory jsou nejsevernější pohoří České republiky, které bylo po staletí považováno za lesnatý výběžek západních Krkonoš. Celé pohoří je nazváno podle řeky Jizery...

Čerpáno z: Liberecký kraj. Liberec: Kartografie, 2004.

6 turistických oblastí Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, 2009.

ELIÁŠEK, Jan. Krkonoše; Jizerské hory. Vyd. 1. Český Krumlov: MCU, 2012. 51 s. VisitBohemia guide; 8. ISBN 978-80-7339-193-5.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.08.2011 14:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu