Rozdíl významu slov pro odchýlení od jmenovité hodnoty

Text dotazu

Zajímalo by mě, zda se má ve strojírenství v oboru měření a kalibrace používat pro odchýlení od jmenovité hodnoty slovo úchylka a nebo odchylka. Jsou tato slova synonyma?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby Ptejte se knihovny. 

K Vaší otázce: Slova úchylka a odchylka jsou v českém jazyce opravdu synonyma, viz. Ref 1 a 2. podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě mají tato slova stejný obsah - Odchylka je rozdíl mezi skutečnou a matematicky danou střední hodnotou nějakého geometrického parametru(délka, úhel, souřadnice, výměra) a hodnotou danou měřením, nebo výpočtem. Slovo "úchylka" je typické pro strojírenství, hlavně u ocelových konstrukcí. Nicméně obsahově jsou stejné.

Pokud budeme aplikovat na Váš dotaz je používaní slova úchylka u strojírenství přeci jen více typické. Pro více informací se prosím obraťte na ČKAIT- Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Kontakt: E-mail.: ckait@ckait.cz, Tel.: 2 270 90 111.

 
Ref 1: http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=odchylka&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no
Ref 2: http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=%C3%BAchylka&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no
Ref 3: https://dspace.vutbr.cz/xmlui/bitstream/handle/11012/18808/Diplomka%20Fou%C4%8Dek%20tisk.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Ref 4: http://www.csnormy.cz/vysledek_vyhledavani?lang=cs&hledany_vyraz=%C3%BAchylky&hledej_vyraz=vyhledat
Ref 5: http://www.csnormy.cz/norma/16790

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

11.08.2014 14:58

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu