Rozdíl slov "systematizace" vs. "systemizace"

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o vysvětlení významu slov:
- systematizace
- systemizace.
Lze slovo systematizace používat ve slovním spojení - systematizované místo (myslím tím pracovní pozici nebo funkci)?

Odpověď

Dobrý den,

podle výkladu hesel systemizace vs. systematizace v Akademickém slovníku cizích slov dovozujeme, že v souvislosti s pracovní pozicí nebo funkcí je správné spojení „systemizované místo“.

systemizace
1. uspořádání, uvedení, utřídění v systém: systemizovat poznatky nebo fakta
2. stanovení počtu funkčních míst s určením kvalifikace (zvláště v nevýrobních organizacích)
systemizovaný příd. k 2: systemizované místo;

systemizace, -e

systemizace, -e ž: systemizace úkolů; — systemizace míst (ve školství)

systematizace
rod: ženský, z řečtiny

příklady: nová systemizace policie

systemizovat ned. i dok. (co)

1. systemizací pořádat, uspořádat: např. výsledky výzkumu

2. systemizací určovat, určit, stanovit: např. systemizovaná (služební) místa

 rod ženský, z řečtiny

obor normalizace zabývající se metodami třídění

příklady: systematizace celé obrovské knihovny

Pramen: PETRÁČKOVÁ, Věra. - KRAUS, Jiří. Akademický slovník cizích slov : [L-Ž]. Vyd. 1. Praha : Academia, 1995. 834 s. ISBN 80-200-0497-I.

Pro podrobnější jazykový výklad se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/