rozdíl mezi staročeštinou a novočeštinou

Text dotazu

Dobrý den,prosím o objasnění otázky v rámci českého jazyka.Jaký je rozdíl mezi staročeštinou a novočeštinou.Prosím o uvedení hlavních znaků staročeštiny a novočeštiny.

Odpověď

Dobrý den, stručné shrnutí rozdílů mezi starou češtinou a novou češtinou je velmi problematicky proveditelné. Na dané téma bylo napsáno několik knih. Základní změny českého jazyka v jednotlivých vývojových etapách přibližuje například článek internetové encyklopedie Wikipedia:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Historick%C3%BD_v%C3%BDvoj_%C4%8De%C5%A1tiny .
Jedná se však pouze o hrubý náčrt. Pokud byste chtěla o vývoji českého jazyka získat podrobnější informace, doporučujeme prostudovat některé z následujících publikací:
* PLESKALOVÁ, Jana. Stará čeština pro nefilology. 1.vyd. Brno : Masarykova univerzita v Brně pro Filozofickou fakultu, 2001. ISBN 80-210-2733-9 (brož.)
* Vývoj českého jazyka a dialektologie : učebnice pro pedagogické fakulty. 4. vyd. Praha : SPN, 1977.
* CUŘÍN, František. Vývoj spisovné češtiny. 1.vyd. Praha : SPN, 1985.
* MARVAN, Jiří. Cesty ke spisovné češtině - prvních tisíc let (800-1800) :
malý průvodce dějinami české jazykové mysli.V Ústí nad Labem : Univerzita J. E. Purkyně, 2003. ISBN 80-7044-514-9 (brož.)

Slovníky staré češtiny: Vokabulář webový: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx.