Rozdíl mezi slovy záludný a zákeřný

Text dotazu

Prosím vysvětlit rozdíl mezi slovy záludný a zákeřný. A co je horší?
Díky

Odpověď

Dobrý den,

níže uvádíme definice ze Slovníku spisovné češtiny (SSČ) a Slovníku spisovného jazyka českého (SSJČ).

Záludný

SSČ: Skrývající v sobě nečekané nebezpečí, projevující je, zrádný, útočný, lstivý.

SSJČ:

1. Skrývající, tající v sobě nečekané nebezpečí; projevující takové nebezpečí; zrádný, úskočný, lstivý, úkladný, zákeřný.

2. Přeludný, neskutečný, vybájený.

Příklady: záludný člověk, protivník, úmysl, pohled, vír; záludná zatáčka, bažina.

Zákeřný

SSČ: (V skrytu) připravující, působící nečekané zlo, zhoubu.

SSJČ: V skrytu, potají připravující, zamýšlející zlý, zhoubný čin; se zlým, zhoubným záměrem nebo účinkem připravovaný, zamýšlený; působící nečekané zlo, nečekanou zhoubu; záludný.

Příklady: zákeřný vrah, útok, čin; zákeřná nemoc, hra, rakovina.

Hodnocení toho, jaké slovo je horší, může být značně subjektivní. Na základě definic i uvedených příkladů bude však nejspíš pokládáno za horší slovo „zákeřný“ spojované se zlem a zhoubou, které mají negativnější konotace než nebezpečí, asociované se slovem „záludný“.

Použité zdroje

https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=z%C3%A1ludn%C3%BD
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=z%C3%A1ke%C5%99n%C3%BD