Rozdíl mezi odkazem, bibliografickým záznamem a citací

Text dotazu

Dobrý večer vážení pracovníci knihovny, mohli byste mi prosím sdělit, zda Vám došel můj mail ohledně dotazu jak citovat z katalogu z výstavy, případně z vlastních panelů na výstavě, rovněž jaký je rozdíl mezi odkazem, bibliografickým záznamem a citací? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

norma ISO 690 neupravuje formu citace pro všechny typy děl. V novém znění normy naleznete doporučení, jak správně citovat knihy, články, elektronické zdroje, grafiku, film, hudbu, mapy, normy, patenty a kvalifikační práce - viz:  http://www.citace.com/dokumenty.php. Citování dalších druhů dokumentů norma ISO 690 neupravuje. Ve svém e-mailu jste neuvedl, o která konkrétní díla se jedná.  Z Vašeho popisu ovšem vyplývá, že kalendáře byly vydávány v sešitové úpravě po určitou dobu. V tomto případě by se možná daly texty v kalendáři posuzovat jako texty vydávané v seriálech. Běžné kalendáře jsou obecně popisovány jako grafika (viz Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ).

Katalog vydaný tiskem je většinou považován za monografii. Správnou citaci monografie či případné obrazové přílohy z katalogu uvádí výše uvedený dokument na stránkách. www.citace.com. Kromě přehledně zpracovaného článku k normě ISO 690 zde naleznete i generátor jednotlivých druhů citací.

Poměrně velké množství odpovědí na téma citací naleznete i v archivu služby Ptejte se knihovny: www.ptejteseknihovny.cz

(Např. odpověď na citaci nevydaného díla (ve Vašem případě panelů): http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/citace-nevydaneho-dokumentu/; http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/citace-v-seznamu-literatury )

Vysvětlení Vámi uvedených termínů dle Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy:

* bibliografická citace: Formalizovaný údaj o dokumentu, který autor bezprostředně použil při přípravě své práce. Odkazy na citovaný dokument jsou v textu uvedeny formou číselných ukazatelů nebo zkrácených citací (první údaj bibliografické citace a datum vydání, např. Novák 1998). - 2. V citační analýze se jedná o dokumenty, které jsou v daném dokumentu citovány. Z tohoto hlediska je bibliografická citace v komplementárním vztahu s bibliografickou referencí.

[GARFIELD-1984:8B,9B]

[KATUŠČÁK,MATTHAEIDESOVÁ,NOVÁKOVÁ-1998:26-27,32-34]

[ČSN ISO 690-1996]

[ČSN ISO 690-2-2000]

více viz: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000349&local_base=KTD

* odkaz: . V katalogu druh pomocného záznamu, který vede uživatele od jednoho selekčního údaje k jinému (preferovanému či příbuznému) selekčnímu údaji. Označuje buď týž denotát (vylučovací odkaz) nebo denotát příbuzný (přidružovací odkaz) či odlišný (zvláštní odkaz) - 2. V souboru autorit záznam, obsahující variantní, souběžné či asociované heslo, které směruje uživatele k odpovídajícímu autoritnímu heslu.

[ČSN ISO 5127-3A:11]

[ČSN 01 0168-1988:2]

[ČSN ISO 999-1998:6]

[VODIČKOVÁ-CEJPEK-1965:70]

[HARRODS-2000:617]

více viz: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001314&local_base=KTD

* bibliografický záznam: Soubor údajů o zpracovávaném dokumentu, vytvořený specifickými knihovnickými metodami. Umožňuje identifikaci dokumentu tím, že představuje v něm obsažené dílo, jeho vyjádření, jeho provedení do podoby dokumentu a jeho fyzickou jednotku, dále umožňuje jeho vyhledání a získání přístupu k němu. Skládá se z bibliografického popisu, jmenných a věcných selekčních údajů, z obsahové charakteristiky, z lokačních, exemplářových a kódovaných údajů. 2. hist. V dokumentaci býval nesprávně chápán jako záznam dokumentu bez anotace či referátu.

[FRBR-2002:10-11, 93]

[AACR2R ČESKY-1994:636 (žl.)]

[BIBLIOTEČNOJE DELO-1997:51]

[KATUŠČÁK,MATTHAEIDESOVÁ,NOVÁKOVÁ-1998:41-43]

[VODIČKOVÁ-CEJPEK-1965:116]

[VODIČKOVÁ-1982:150-151]

[ČSN ISO 5127-3A:9]

více viz: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001238&local_base=KTD

* parafráze: Volné zpracování cizí předlohy tématu, myšlenky apod. vyjádření stejného děje, myšlenky nebo motivu  jiným způsobem (KRAUS, Jiří a kol. Akademický slovník cizích slov. II. díl. L- Ž.  1. vyd. Praha: Academia, 1995. ISBN 80-200-0497-1.)