Rozdíl mezi buddhismem a harekrischnou

Text dotazu

jaký je rozdíl mezi buddhismem a harekrischnou??

Odpověď

Dobrý den,

pro lepší porozumění bude nutné nejprve stručně popsat oba náboženské směry. Hare Krišna (Kršna) je ve své podstatě hymnus neboli zpěv, který slouží k opakovanému recitování nebo meditaci. Jde o sled slabik, které nesou konkrétní význam. Cílem je dosáhnout vysvobození, spásy (mókši). Hare Krišna se řadí k mantrám višnuistickým. Višnuismus je náboženský směr založený na bhakti joze čili oddané službě Nejvyšší Osobnosti Božství, která může nést mnoho jmen (Harí, Kršna, Visnu, Ráma, .) Tato Nejvyšší Osobnost Božství/ Nejvyšší Absolutní Bůh je nadřazena všem ostatním bohům. Krišna je považován za osmé vtělení boha Višnua, ale v některých tradicích mu je roven či dokonce nadřazen.

V roce 1966 bylo v New Yorku založeno Hnutí Hare Krišna, tzv. nové náboženské hnutí, které má blízko hinduismu. "Učení hnutí Haré Kršna vychází, stejně jako bengálský višnuismus, ze starých hinduistických spisů, zejména Bhagavadgíty a Bhágavatapurány." Více o hnutí se dozvíte zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_spole%C4%8Dnost_pro_v%C4%9Bdom%C3%AD_Kr%C5%A1ny

Jako Buddhismus se označuje mnoho filozofických a náboženských škol, založených na učení Siddhárta Gautamy řečeného Buddha. Buddha žil na území dnešní severovýchodní Indie v 5. století př. n. l. Buddhismus se řadí se k tzv. neteistickým náboženstvím, neboť v posvátných textech se objevují bytosti z třídy božstev, které jsou smrtelné. Základním prvkem učení je osvobození bytosti z utrpení nekonečného koloběhu zrození a smrti, tedy snaha vymanit se z koloběhu iluzorní existence - podle Buddhy jsou všechny jevy pomíjivé, přinášejí utrpění a veškeré bytí je iluzorní jako sen. Ukončení koloběhu neustálého znovuzrození se označuje jako nirvána.

Podle výpovědi příslušníka hnutí Hare Krišna základní rozdíly v porovnání s budhismem spočívají v následujících bodech: Například buddhisté si z náboženských důvodů holí celou hlavu, zatímco příslušníci Hare Krišna si vzadu na hlavě nechávají růst chomáč vlasů. Buddhisté nevěří v žádné trvalé já nebo v duši, naopak "Krišnovci" věří ve věčnou duši. Hare Krišna věří ve vysvobození z koloběhu zrození a smrti. Od Buddhistů se však liší cílem - tím je vstup do duchovního světa, který je konečnou destinací pro duši a zároveň ukončením cyklu neustálého zrození a smrti. Pokud se duše ocitne v tomto duchovním světě, neztrácí svou individualitu a může se setkat s nejvyšším bohem, v jehož společnosti zažívá nejvyšší blaženost a štěstí. Buddhisté věří, že jejich existence na tomto světě přináší jen negativní zkušenost, proto je pro ně osvobození od tohoto utrpení nejvyšším cílem. Naopak pro Hare Krišna je duchovní život plný požehnání. Oni hledají na rozdíl od Buddhistů duchovní štěstí. Ve vyhroceném případě lze demonstrovat rozdíl v logice vnímání buddhistů a "Krišnovců" následovně: Když si poraníte prst na ruce, Hare Krišna se řídí logikou, že místo, aby prst uřízl (což je vlastní buddhistickému přístupu eliminace existence), tak se snaží ruku uzdravit. Hare Krišna hledá v duchovním světě čistou formu existence. Při tomto hledání se člověk vyhýbá utrpení, které zažívá buddhista.

Použité zdroje

https://www.quora.com/What-[…]t-their-hair-style-the-same

https://cs.wikipedia.org/wiki/Buddhismus

https://cs.wikipedia.org/wi[…]v%C4%9Bdom%C3%AD_Kr%C5%A1ny

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hare_Kri%C5%A1na

http://www.harekrsna.cz/o-hnuti