rozdělení lesů v ČR

Text dotazu

Rád bych věděl přibližné rozdělení listnatých a jehličnatých lesů v ČR (mapa ČR).

Odpověď

Dobrý den,

mapy rozložení listnatých a jehličnatých lesů jsme nalezli v několika školních atlasech a odborných publikacích.

Školní atlas : Česká republika a Evropa. Vizovice : SHOCart, 2005. 65 s. ISBN 80-7224-247-4.
- s. 11 - mapa Druhová skladba lesů, lesy jsou rozděleny na listnaté, smíšené, jehličnaté a kosodřevinu, mapa v měřítku 1:2500000, zdrojem dat areálů lesů je ÚHUL Brandýs nad Labem

Školní atlas České republiky. Česká Lípa : Geodézie ČS, 1999. 113 s. ISBN 80-85897-39-3.
- s. 34 - mapa Naše lesy a využití ploch, lesy jsou rozděleny na listnaté, smíšené, jehličnaté a kosodřevinu, měřítko mapy není uvedeno, v procentech je uvedena skladba lesů

Monitoring stavu lesa v České republice 1984-2003 = Forest Condition Monitoring in the Czech Republic 1984-2003. Praha : Ministerstvo zemědělství České republiky : Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, 2004. 431 s. ISBN 80-86461-23-8.
- s. 25 - Mapa Hodnocené monitorovací plochy I.úrovně ICP Forests, v mapě jsou vyznačené plochy listnáčů a jehličnanů
- s. 78 - Mapa Poloha vybraných meteorologických stanic se 7,5km okolím - v mapě jsou vyznačené plochy jehličnatých a listnatých lesů

Na stránkách Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem můžete nalézt několik volně dostupných máp k lesnímu hospodářství a druhové skladbě lesů- viz: http://www.uhul.cz/mapy-a-data/katalog-mapovych-informaci

Druhová skladba lesů: http://geoportal.uhul.cz/mapy/mapylhpovyst.html

Pro doplnění uvádíme uvádíme i další publikace, které spíše sledují zastoupení jehličnatých a listnatých lesů v procentech v různých tabulkách a grafech:

ROČEK, Ivan; GROSS, Josef. Lesní hospodářství. Praha : Česká zemědělská univerzita, Lesnická fakulta ; Litvínov : Krušnohorské lesy, 2000. 134 s. ISBN 80-213-0586-X.
- s. 17 - tabulka Zastoupení dřevin v ČR v %

KUPKA, Ivo. Základy pěstování lesa. Praha : Česká zemědělská univerzita, Fakulta lesnická a environmentální, 2005. 174 s. ISBN 80-213-1308-0.
- s. 14 - Tabulka Druhová skladba dřevin v porostech ČR stav k r. 2000

Oblastní plány rozvoje lesů : přírodní lesní oblasti ČR : stručný přehled - stav k 30.6.2001. V Kostelci nad Černými Lesy : Pro ÚHÚL vydalo nakl.
Lesnická práce, 2002. 104 s. ISBN 80-86386-24-4.
- v publikaci jsou velmi podrobně popsány jednotlivé přírodní lesní oblasti, u každé oblasti je v % uvedena současná dřevinná skladba a celkově vyjádřen v % poměr jehličnatých a listnatých stromů.

Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2005 - kapitola 4.2.1. Druhové složení lesů (s. 41)

Pokud by Vám uvedené nestačily, doporučujeme Vám obrátit se přímo na Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (http://www.uhul.cz/).