rozbor literárního textu

Text dotazu

Dobrý den, nevím, jak mám udělat rozbor literárního textu a básně.Existuje nějaká osnova, podle které bych mohla postupovat? Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

bohuzel se nam nepodarilo nalezt "strucny navod" pro zpracovani literarniho rozboru. Tomuto tematu se uz v pomerne odborne rovine venuji dve vysokoskolske ucebnice:
STEPANEK, Vladimir a kol. Teorie rozboru literarnih dila. Praha : Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1962. 105 s.
JANOUSEK, Miroslav. Obecny nastin postupu pri rozboru literarniho dila. Olomouc : Filozoficka fakulta Univerzity Palackeho, 1988. 50 s.

Pomoci by Vam snad mohla i kapitola Struktura literarniho dila:
SOUKAL, Josef a kol. Literatura pro I. rocnik gymnazii. Praha : SPN - Pedagogicke nakladatelstvi, 2001. 327 s. ISBN 80-7235-154-0.
s. 22-53 kapitola Struktura literarniho dila - vrstva jazykova, vrstva tematicka a vrstva kompozicni

Při zpracovani rozboru literarniho textu se muzete inspirovat jiz publikovanymi rozbory, z fondu NK CR jsme vybrali nekolik titulu. Dalsi muzete nalezt v elektronickem katalogu NK CR - bazi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), do pole Predmet staci zadat literar? and rozbor? (vcetne diakritiky) a omezit vyhledane dokumenty pomoci pole Kod jazyka dokumentu na knihy v cestine, do pole zadejte zkratku cze.
OPELIK, Jiri. Holanovske napovedy. Praha : Thyrsus, 2004.206 s. ISBN 80-902660-2-9.
TOMASEK, Martin. Labyrintem dila K.M.Capka-Choda. V Ostrave : Ostravska univerzita, Filozoficka fakulta, 2006. 140 s. ISBN 80-7368-176-5.
STOLPA, Jan. Nedopadajici dzban : uvahy o basnicich a poezii. Praha :Torst, 2006. 486 s. ISBN 80-7215-294-7.