rozbor díla

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co znamenají tyto pojmy a zároveň bych Vás chtěla požádat, jestli byste mi tyto pojmy neobjasnili na lit. díla-Sluha dvou pánů? Nevím si totiž rady s zodpovězením těchto pojmů. Děkuji za odpověď - uspořádání lit. díla - časová kompozice - řeč vypravěče - autorský postoj - vedlejší téma.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz týkající se rozboru literárního díla bohužel přesahuje rámec služby Ptejte se knihovny, navíc v nás budí dojem, že se jedná o školní úlohu či seminární práci, které rovněž nezpracováváme (viz pravidla služby na adrese https://www.ptejteseknihovny.cz/o-sluzbe/pravidla).
Můžeme Vám pouze doporučit prameny, které by Vám při zpracování rozboru mohly pomoci.

Vysvětlení pojmů, které potřebujete, obsahují nejčastěji publikace zabývající se literární teorií, např.:

* PAVERA, Libor; VŠETIČKA, František. Lexikon literárních pojmů. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2002. 422 s. ISBN 80-7182-124-1.

* Slovník literární teorie / zpracoval Ústav pro českou a světovou literaturu ČSAV; redigoval ŠTěpán Vlašín. Praha: Československý spisovatel, 1984. 465 s.

* LEDERBUCHOVÁ, Ladislava. Průvodce literárním dílem : výkladový slovník základních pojmů literární teorie. Jinočany : H & H, 2002. 355 s. ; 26 cm. ISBN 80-7319-020-6 (váz.)

Stručné informace naleznete také na těchto webových stránkách:
http://www.stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz/?sekce=teorie-literatury
http://www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/prima-poloprima-a-nevlastni-prima-rec/

Rozbory a stručné obsahy díla Sluha dvou pánů obsahují následující publikace:

* SLANAŘ, Otakar et al. Obsahy a rozbory děl : k Literatuře - přehledu SŠ učiva. Třebíč : Petra Velanová, 2006. 255 s. : portréty ; 24 cm. ISBN 80-902571-7-8 (brož.)

* Slovník světových literárních děl. Sv. 1., A-L. Praha: Odeon, 1989. Str. 304-305. ISBN 80-207-0948-7.

Další informace můžete čerpat také z dokumentů:

*BUKÁČEK, Josef. Carlo Goldoni : Osobnost a doba. Praha : ČSAV, 1957 (Praž.
tisk. 04). 404, [3] s. ; 8°. (Práce Čs. akademie věd. Sekce jazyka a literatury) (Studie a prameny ; Sv. 4).
Resumé: Monografie předního našeho italisty je věnována osobnosti a dílu vynikajícího italského dramatika (1707-1793), jehož hry se dodnes udržely na scénách našich divadel. Ve stěžejní části práce podává autor rozbor Goldoniho života a díla, líčí jeho psychologický a myšlenkový vývoj. V goldoniovské literatuře pracuje poprvé s úplným materiálem, zpřístupněným benátským kritickým vydáním. V úvodní kapitole je stručně nastíněna celková literární charakteristika 18. století.

* KRATOCHVÍL, Karel. Komedie dell'arte doma i za hranicemi : fakta, poznámky, podněty. Praha : Divadelní ústav, 1973 (Vimperk : Stráž). 398, [1] s. : il.
Resumé: Kniha seznamuje s divadlem převážně komediálního typu, provozovaným profesionálně italskými herci od poloviny 16. do 18. století, s divadlem, které má některé specifické složky. Zachycuje, z čeho vyrostla komedie dell'arte, uvádí její složky, tj. zabývá se jejími pevnými typy (postavami), scénářem, texty, improvizací, řečí, kostýmem, obličejovou maskou, pantomimou, tancem, hudbou a scénografií, všímá si, jak asi vypadalo představení dell'arte, věnuje pozornost dvěma dramatikům tohoto divadla - Goldonimu a Gozzimu a sleduje působnost společnosti dell'arte v cizině.

* 2., přepracované vydání: KRATOCHVÍL, Karel. Ze světa komedie dell'arte : [fakta, poznámky, podněty. 2., přeprac. vyd., V Panoramě 1. Praha : Panorama, 1987 (Brno : Tisk 6). 584 s. : il., faksim., noty ; 21 cm.

* GOLDONI, Carlo. Komedie. Sv.1. Praha: SPN, 1954. Str. 631-639 (Komentáře a poznámky).