rozbor díla

Text dotazu

Ráda bych věděla, co všechno by měl obsahovat rozbor literárního díla. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

rozboru literárního díla (neboli literární analýze, z řeckého "analysis" = rozbor) musí bez podmínečně předcházet čtenářské zvládnutí. Analytické postupy rozboru totiž nemohou nahradit bezprostřednost osobního čtenářského zážitku, potřebnou syntetickou základnu pro adekvátní práci s literárním dílem jakožto uměleckým odrazem reality.
Samotná technika rozboru má svá pravidla. Především je třeba plně respektovat zásadu, že při jeho provádění se nesmí postupovat chaoticky. Je tedy třeba vyjasnit si nejdříve základní etapy této už odborné a - ve srovnání s pouhým čtenářským zvládnutím - i na nejjednodušší úrovni náročnější práce s literárním textem.
V souladu s členěním literární vědy se rozbor zaměřuje na text ze vzájemně souvisejících zorných úhlů tří disciplín - literární teorie, literární historie a literární kritiky - a v tomto pořadí celý rozbor probíhá. Jedině tak je totiž možno dodržet jeho logiku. Nejdříve je třeba při aplikaci dílčích kategorií teorie literatury popsat a vyhodnotit text z hlediska jeho výstavby; zde se sleduje jazyková stránka, originálnost zápletky, imaginační hloubka, kompoziční postupy, skloubenost obsahových složek atd., zkrátka míra naplnění kvalit díla jakožto výsledku "spisovatelského řemesla". Až po takovém všestranném prozkoumání textu samotného se jeho hodnocení prohlubuje o další rozměr z hlediska literární historie; dílo už se neposuzuje jako samostatný izolovaný celek, ale v souvislosti s osobními peripetiemi i společenskými okolnostmi autorova života, ve světle doložených i hypoteticky konstatovaných autorských záměrů, s přihlédnutím k celkové tvorbě daného spisovatele i kritériím jím uznávané (nebo naopak zavrhované) literární školy a tvůrčí metody, v kontextu příslušné národní a nakonec i světové literatury. Celý analyticko-hodnotící proces pak vyvrcholí v třetí, literárně kritické fázi, kdy se kvality textu, zhodnoceného z hlediska zvládnutí literární techniky a zasazeného do širšího literárně historického rámce, poměřují pomocí zásadních společensých hodnot na textu nezávislých a umění nadřazených (např. určení míry univerzálnosti a nadčasovosti díla a pod.).
Nejen tyto ale mnohem podrobnější informace o rozboru literárního díla naleznete v: JANOUŠEK, Miroslav. Obecný nástin postupu při rozboru literárního díla. Olomouc: Univerzita Palackého, 1988. Tuto publikaci má Národní knihovna ve fondu, můžete ji nalézt v elektronickém katalogu NKC - http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc .