rovnost práv

Text dotazu

Dobrý den. Melá bych dotaz, který se týká práv žen a mužů. Chtěla bych vědět jestli mají ženy a muži stejná práva ohledně zaměstnání. Já si myslím,že by měli mít stejná práva,ale v mnoha případech to není. Zajímalo by mě kolik procent žen a mužů není zaměstnáno,kolik procen je zaměstnáno a kolik procent má vyšší pozici. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Základní statistické informace ohledně zaměstnanosti i dalších sociální údajů, které se týkají srovnání žen a mužů, najdete na stránce Českého statistického úřadu:
http://www.czso.cz/csu/cizinci.nsf/kapitola/gender_uvod.
Problematika sama je poměrně složitá a naše služba není kompetentní, podat vám kvalifikovanou odpověď. Patrně by bylo možné říci, že nejde ani tak o nerovnost práv, nýbrž o nerovnost příležitostí (oficiální termín pro tuto oblast je rovné příležitosti). Právně může být deklarována rovnost, ale faktický stav vzhledem k různým rolím mužů a žen, přetrvávajícím zvykům apod. může vést k faktické nerovnosti. To řeší země Evropské unie (a nejen ony) v rámci politiky rovných příležitostí.
Připojujeme několik odkazů, na internetu snadno najdete různé články a diskuse k tématu, když do vyhledávače zadáte spojení - rovné příležitosti.

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/cs/citizens/services/eu-guide/opportunities/index_cs.html
http://www.vlada.cz/cz/pracovni-a-poradni-organy-vlady/rada-pro-rovne-prilezitosti/uvod-29829/
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Rovnost_prilezitosti_pdf.pdf
http://zpravodaj.feminismus.cz/.

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.04.2009 15:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu