Rovensko pod Troskami

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět původ názvu městčka Rovensko pod Troskami (liberecký kraj).

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na Váš dotaz týkající se původu názvu obce Rovensko pod Troskami.
Jména zakončena na -sko označují obyčejně osady po zpustnutí znovu osazené. Podle toho by prvotní jméno znělo jako Roveň.
Jinde označuje přípona -sko prostou příslušnost - zde by znamenala nějakou příslušnost se vsí Rovní, která leží 6 km odtud jihozápadně.
Informace čerpány z:
Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny / naps. Antonín Profous, Jan Svoboda, Vladimír Šmilauer. -- 1. vyd.. -- Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. -- 5 sv.