Rouge de Lisle

Text dotazu

Prosila bych nějaké bližší životopisné údaje o Rouge de Lisle - autoru Marseillaisy

Odpověď

Dobrý den, informace o autorovi Marseillaisy, celým jm. Claude Joseph Rouget de Lisle najdete ve většině encyklopedií, tedy jen stručně. Nar. 1760 v Lons le Saunier, zemř. 1836 v Choisy le Roi, Seine-et-Oise. Hudební skladatel a spisovatel, již od mládí skládal hudbu a texty k písním, v r. 1784 vstoupil do armády jako poručík ženistů. Hudbu i slova Marseillaisy složil v dubnu 1792 údajně přes noc; a to ve Štrasburku, když byla vyhlášena válka s Rakouskem. Název Marseillaisa dostala píseň v r. 1792 v Paříži, kdy ji tu zpíval marseillský prapor. Píseň se později stala hymnou fr. republiky, nicméně Rouget de Lisle projevoval sympatie spíše s královstvím, za coož byl svého času i vězněn. Po smrti Robespierra složil píseň Chant du 9 thermidor (r. 1794, Píseň 9. thermidoru).Psal také divadelní hry, vzpomínky, složil řadu písní na vlastní i cizí slova. (podle Ottova sl. naučného) Odkazy na literaturu k tématu uvádí např.:
Musik-Lexikon : Personenteil L-Z. -- Mainz : B. Schott's Söhne, 1961, k dispozici v Ref. centru NK.