Roudnička

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu a významu názvu obce Roudnička. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, název obce Roudnička byl odvozen, podobně jako Roudnice, od slova "roudná, rudná" = obsahující rudu (např. voda či hora), související s dobýváním nebo zpracováváním rudy. První písemná zmínka o obci Rudnička nedaleko Hradce Králové pochází z roku 1465.

Literatura:
* Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl. M-Ř. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951.
*  Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9 (váz.).