Rotografie

Text dotazu

Ve třicátých letech minulého století se objevují černobílé, fotografické pohlednice s označením ROTOGRAFIE nebo Rotografie, Praha XI, 706.
Pojem "rotografie" se mi nepodařilo objasnit ani ve slovnících a ani na internetu.
Jedná se o techniku výroby pohlednic a jakou?
Jedná se tiskařskou firmu vyrábějící a vydávající pohlednice?

Odpověď

Dobrý den,

dle "Slovníčku odborných pojmů"  uvedeného v publikaci "Pohlednice. historie lístků, které změnily svět" je rotografie či kilometrová fotografie jiný název pro bromografii.  Jedná se o techniku, kdy fotografie byly vyráběny částečně nebo zcela za pomoci automatů umožňujících exponovat i několik obrázků najednou.

Kniha "Od rukopisu ke knize a časopisu" k bromografii uvádí:

"Zde se musíme zmínit ještě o tzv. bromografii. To není tisková technika, nýbrž zmechanizovaný fotografický kopírovací proces spojený s vyvoláváním, ustalováním a sušením snímků do vysokého lesku na fotografickém papíru nebo kartónu (např. pohlednice). Původní bromografie byla pouze černobílá, později byla zdokonalena a rozšířila se i na rozmnožování barevných fotografií na fotografickém papíru nebo kartónu."

(ŠALDA, Jaroslav. Od rukopisu ke knize a časopisu. 4., přeprac. vyd. Praha: SNTL, 1983. s. 88.

 Další informace o bromografii můžete nalézt např. zde:

* http://www.pohlednicect.cz/index.php/historie-pohlednic/pohlednice-do-50-let-20-stoleti

Použité zdroje:

* KARPAŠ, Roman. Pohlednice: historie lístků, které zmenšily svět. Liberec: RK, 2005. 208 s. ISBN 80-903033-5-8.

* ŠALDA, Jaroslav. Od rukopisu ke knize a časopisu. 4., přeprac. vyd. Praha: SNTL, 1983.