romština

Text dotazu

Dobrý den,
zajímala by mne křestní rómská jména. Existuje nějaký kalendář? Konkrétně
jsem se setkala s pokřtěním romské dívky jménem "Čurina" Matka mi tajemně
sdělovala jakýsi tajný význam tohoto jména či slova. Více nechtěla prozradit
a mne to zajímá.

Odpověď

Dobry den,

v katalogu NK CR - bazi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ) jsme nalezli pouze tri romske kalendare:

* DAVIDOVA, Eva. Romano bers 1996 = Romsky kalendar 1996. Brno : Muzeum romske kultury, [1996]. 1 kalendar (29 listu). Blizsi informace na http://rodina.cz/scripts/journal/article.ASP?id=85035&from_fid=6443&from_kid=6936 .

* Romsky kalendar 2001 = Romano kalendaris 2001. Brno : Simon Rysavy, [2000]. 1 kalendar (13 l.)

* HNILICOVA, Jana. Romsky rok 2004 = Romano bers 2004. Praha : Videoklub Praha, [2003]. 1 kalendar (15 l.) Kalendare z roku 1996 a 2001 jsou v NK CR dostupne pouze v Narodnim konzervacnim fondu, nemohli jsme proto overit, jaka jmena jsou v nich uvedena. Kalenar pro rok 2004 je volne pristupny na http://www.videoculture.cz/nase_cinnost/jina_media/01kalendare/romano/kalendar.doc . Jmeno Curina jsme v nem nenalezli, podle informace uvedene na posledni strane obsahuje skutecna jmena olasskych Romu.

 Vyznam jmen u Romu je vysvetlen napr v knize Romove = O Roma:

* Romove = O Roma : tradice a soucasnost = angoder the akanak. Brno : Moravske zemske muzeum/SVAN ; Muzeum romske kultury, 1999. s. 57. ISBN 80-85956-14-4.

Diteti bylo dano oficialni jmeno - to, ktere bylo zapsano do matriky a bylo pouzivano ve styku s neromskym svetem a cikanske jmeno - "aver nav" "anav", kterym byl (a casto je) jedinec nazyvan ve sve komunite prakticky cely zivot. Toto jmeno ztratil v pripade, ze se nejak provinil, potom mu byl dano jmeno jine, vetsinou hanlive. V tradicnich spolecenstvich plnilo funkci ochrannou - slouzilo k zakryti identity ditete - jako pred majoritou, tak pred necistymi silami, kter mohly zivot nebo zdravi ditete ohrozit. Pozdeji byla timto druhym jmenem spise prezdivka vychazejici napriklaed z nektereho charakteristickeho rysu nebo vlastnosti cloveka, u olasskych Romu je pouzivani "anav" bezne dodnes.

Dalsi informace vcetne prikladu naleznete v knize Saj pes dovakeras = Muzeme se domluvit nebo na http://romani.uni-graz.at/rombase/cgi-bin/art.cgi?src=data/ethn/topics/family-names.cs.xml

* HUEBSCHMANNOVA, Milena. Saj pes dovakeras = Muzeme se domluvit. 4. nezm.vyd. Olomouc : Univerzita Palackeho v Olomouci, 2002. s. 61-68. ISBN 80-244-0496-6.

Doporucili bychom Vam obratit se s Vasim dotazem na odborniky, napr. na Muzeum romske kultury - http://www.rommuz.cz/ .