Rok vydání knihy:Roman Jakobson: Lingvistika a poetika

Text dotazu

Môžete mi zistiť rok vydania knihy:Roman Jakobson: Lingvistika a poetika. Vydal to Ústav pre českú a svetovú literatúru asi okolo roku 1960.
dakujem.

Odpověď

Dobrý den,

podle záznamu v  knize  RUDY, Stephen. Roman Jakobson 1896 - 1982. A Complete Bibliography of his Writings. Berlin - New York, 1990. Heslo 1960d "Linguistics and Poetics"... 8) Cz. Tr.,"Lingvistika a poetika", in heslo 1969j, 73 - 116.; heslo 1969j Slovesné umění a umělecké slovo, ed. by M. Červenka, intro. By F. Vodička. Prague: Československý spisovatel. Pp. 420..., viz záznam z elektronického katalogu NK ČR níže:

     Jakobson, Roman, 1896-1982

     Slovesne umeni a umelecke slovo / Roman Jakobson ; vybor usporadal Miroslav Cervenka. -- 1. vyd.. -- Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1969 (Vimperk : Straz). -- 416 s. ; 21 cm. -- (Dilna ; sv. 34)

     Z angl., rus. a pol. originalu prelozil Miroslav Cervenka -- 1500 vyt.

     Cervenka, Miroslav, 1932-2005

Myslíme si, že stať Lingvistika a poetika byla do češtiny přeložena až v roce 1969, resp. vyšla v roce 1969, viz záznam výše.

Záznam z roku +- 1960 o vydání této stati Romana Jakobsona v Ústavu pro českou a světovou literaturu jsme nenašli ani v našem katalogu, ani v katalogu zmíněného ústavu nebo v souborném katalogu. Na údaj se odvolávají autoři různý statí, ale domníváme se, že se jedná o původní zveřejnění a to nebylo v češtině.

"Stať, která je v naší souvislosti dost důležitá, je Lingvistika a poetika uveřejněná

roku l960"

Citováno z : http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/sborniky/kongres/CLKT2/1.pdf.

Text, který Vás zajímá, je uveřejněn v těchto knihách:

Roman J a k o b s o n , Lingvistika a poetika. In.: Poetická funkce. Praha: H&H 1995, s. 74-105

JAKOBSON, Roman. Slovesné umění a umělecké slovo. Praha: Československý spisovatel, 1969. Výbor uspořádal Miroslav Červenka. s. 73 - 116.

Pokud byste potřebovala konzultovat s dalšími odborníky, obraťte se na Ústav pro českou literaturu AV ČR na http://www.ucl.cas.cz/cs/.