rodová hesla

Text dotazu

Vážení,

obracím se na vás s prosbou o radu. Hledám znění hesel významných šlechtických rodů působících v Českých zemích. Měl každý rod své heslo? Existuje nějaká publikace nebo web, který se tímto tématem zabývá?

Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz jsem hledala ve 2 heraldických encyklopediích, ale zejména jsem o spolupráci požádala kolegu knihovníka z knihovny Katedry pomocných věd historických a archivního studia, který svoji odpověď ještě konzultoval s paní prof. Hanou Pátkovou z uvedené katedry.

V encyklopediích Sedláček, August: Atlas erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty. Praha, Academia, 2001. 5 svazků a Halada, Jan: Lexikon české šlechty. Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Praha, Akropolis, 1999 hesla šlechtických rodů nejsou uváděna.

Co je "heslo" a jaký má význam obecně uvádí pouze Encyklopedie heraldiky. (Buben, Milan: Encyklopedie heraldiky. Světská a církevní titulatura a reálie. Praha, Libri 1997. S. 153-154.)

Podle informací archivářů z uvedené katedry

 mít heslo nebylo pro šlechtice pravidlem. Monografie o tom u nás neexistuje, ale něco by mohlo být ve dvou níže uvedených publikacích, případně v monografiích, které se věnují konkrétním rodům. Hesla byla často součástí erbů, takže někdy stačí pouze najít erb rodu, který nás zajímá.

 Županič, Jan: Nová šlechta rakouského císařství. Vyd. 1. Praha, Agentura Pankrác, 2006. 452 s. ISBN 80-86781-08-9

Juřík, Pavel: Encyklopedie šlechtických rodů. Praha, Knižní klub, 2014