rodová hesla

Text dotazu

Vážení,

obracím se na vás s prosbou o radu. Hledám znění hesel významných šlechtických rodů působících v Českých zemích. Měl každý rod své heslo? Existuje nějaká publikace nebo web, který se tímto tématem zabývá?

Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz jsem hledala ve 2 heraldických encyklopediích, ale zejména jsem o spolupráci požádala kolegu knihovníka z knihovny Katedry pomocných věd historických a archivního studia, který svoji odpověď ještě konzultoval s paní prof. Hanou Pátkovou z uvedené katedry.

V encyklopediích Sedláček, August: Atlas erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty. Praha, Academia, 2001. 5 svazků a Halada, Jan: Lexikon české šlechty. Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Praha, Akropolis, 1999 hesla šlechtických rodů nejsou uváděna.

Co je "heslo" a jaký má význam obecně uvádí pouze Encyklopedie heraldiky. (Buben, Milan: Encyklopedie heraldiky. Světská a církevní titulatura a reálie. Praha, Libri 1997. S. 153-154.)

Podle informací archivářů z uvedené katedry

 mít heslo nebylo pro šlechtice pravidlem. Monografie o tom u nás neexistuje, ale něco by mohlo být ve dvou níže uvedených publikacích, případně v monografiích, které se věnují konkrétním rodům. Hesla byla často součástí erbů, takže někdy stačí pouze najít erb rodu, který nás zajímá.

 Županič, Jan: Nová šlechta rakouského císařství. Vyd. 1. Praha, Agentura Pankrác, 2006. 452 s. ISBN 80-86781-08-9

Juřík, Pavel: Encyklopedie šlechtických rodů. Praha, Knižní klub, 2014

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

13.11.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu