rodová hesla

Text dotazu

Vážení,

obracím se na vás s prosbou o radu. Hledám znění hesel významných šlechtických rodů působících v Českých zemích. Měl každý rod své heslo? Existuje nějaká publikace nebo web, který se tímto tématem zabývá?

Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz jsem hledala ve 2 heraldických encyklopediích, ale zejména jsem o spolupráci požádala kolegu knihovníka z knihovny Katedry pomocných věd historických a archivního studia, který svoji odpověď ještě konzultoval s paní prof. Hanou Pátkovou z uvedené katedry.

V encyklopediích Sedláček, August: Atlas erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty. Praha, Academia, 2001. 5 svazků a Halada, Jan: Lexikon české šlechty. Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Praha, Akropolis, 1999 hesla šlechtických rodů nejsou uváděna.

Co je "heslo" a jaký má význam obecně uvádí pouze Encyklopedie heraldiky. (Buben, Milan: Encyklopedie heraldiky. Světská a církevní titulatura a reálie. Praha, Libri 1997. S. 153-154.)

Podle informací archivářů z uvedené katedry

 mít heslo nebylo pro šlechtice pravidlem. Monografie o tom u nás neexistuje, ale něco by mohlo být ve dvou níže uvedených publikacích, případně v monografiích, které se věnují konkrétním rodům. Hesla byla často součástí erbů, takže někdy stačí pouze najít erb rodu, který nás zajímá.

 Županič, Jan: Nová šlechta rakouského císařství. Vyd. 1. Praha, Agentura Pankrác, 2006. 452 s. ISBN 80-86781-08-9

Juřík, Pavel: Encyklopedie šlechtických rodů. Praha, Knižní klub, 2014

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

13.11.2017 08:00

Floutek píše:
Pondělí 19.04.2021 16:25
Dobrý den chci ze zeptat pocházím z rodu lumbe edler von malonitz měli nějaké heslo ?
PSK - admin píše:
Pondělí 26.04.2021 14:05
Dobrý den,

litujeme, ale na Váš dotaz se nám odpověď nepodařilo nalézt ani v tištěných dokumentech ani na internetu.
 V některých případech bývá rodové heslo součástí erbu, ale podle popisu erbu : " z Malenovic : ruka s řemdihem, čtvrcený štít, zuby dělený, břevno provázené hvězdami" ani zde jsme žádné heslo nezjistili.
Možná by ho bylo možné zjistit z obecní kroniky anebo z korespondence rodu Lumbe Edler von Malonitz, která by mohla být uložena v okresním archivu.

Josef Daniel Lumbe (1761-1823), rodák z Chřibské měl dva syny. Starší Josef Tadeáš Lumbe (1801-1875/79) byl v roce 1867 povýšen do šlechtického stavu. V roce 1846 získal sňatkem se Sofií Lumby z Malonic statek a zámek Malonice (okres Zlín), podle kterého přijal i šlechtický predikát. Rod vlastnil Malonice do konce druhé světové války.

Můžeme Vám doporučit, abyste se svým dotazem ještě obrátili na
Česká genealogická a heraldická společnost, http://www.genealogie.cz/.

prověřené zdroje :
MAŠEK, Petr. Modrá krev. Praha: Mladá fronta, 2003.
MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Argo, 2010.
SEDLÁČEK, August. Atlasy erbů a pečetí. Praha: Academia, 2003.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu