rodokmen Wideršpergr -Widršpergár z Wideršperku

Text dotazu

Dobrý den,
nevíte prosím, jestli někde existuje rodokmen Wideršpergárů generací po Bílé hoře? Mám zájem především o potomky Kryštofa, kterému roku 1622 propadlo vše jmění ( Dolní Kamenice a 1/2 Hlohové) a jeho bratra Bohuslava ( přišel o 1/2 jmění, v té době měl Ptenín). Moje babička byla Wideršperková, od ní se mi podařilo dojít do roku 1691, kdy měl svatbu v Blovické matrice Štěpán Wideršpergr z Krasavců u Dolní Lukavice. Jméno otce bohužel není uvedeno. V té době již se jednalo o chudé lidi, proto mě zajímají především Wideršpergrové z Hlohovské větve, kteří po Bílé hoře přišli téměř o vše.
Děkuji moc za případnou odpověď

Odpověď

Dobrý den,

o větvích rodu Widersperger z Widerspergu, pojednávají např. následující publikace, které je možno zapůjčit v SVK PK:

POUZA, Vladimír, ed. et al. Almanach českých šlechtických rodů. Praha: Martin, 2001. 485 s. ISBN 80-85955-17-2.
heslo Widersperger z Widerspergu (s. 443-450)

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl 26, U-Vusín. Praha: Otto, 1907. 1077 s.
heslo Vidršpergár z Vidršperka (s. 672-674)

MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. Díl II, N-Ž. Vyd. 1. Praha: Argo, 2010. 664 s. ISBN 978-80-257-0294-9.
heslo Widersperger z Widerspergu (W313), s. 447.

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty: (erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti). Vyd. 1. Praha: Akropolis, 1992. 197 s. ISBN 80-901020-3-4.
heslo heslo Vidršpergárové z Vidršpergu (s. 175)

Doporučujeme navštívit také SOA (http://www.soaplzen.cz/soka-pj/pusobnost).

Použité zdroje

katalogy SVK PK, souborný katalog ČR, JIB, digitální knihovna SVK PK