Rodokmen

Text dotazu

Prosím o zjištění, zda se v Berní rule Prácheňského kraje - obec Velké Nepodřice vyskytuje příjmení Kynkor nebo Kinkor. Děkuji za odpoveď.

Odpověď

Dobrý den,
v obci Nepořice (dnešní Velké Nepodřice) není v Berní rule Prácheňského kraje uvedena žádná osoba se jménem Kynkor, Kinkor (apod.). Berní rula uvádí v obci  5 rolníků (Mareš, Zobal, Macek, Hlejcer a Lusk),  3 nově usedlé rolníky (Kaška, Syka, Hloušek), 4 rolníky na živnosti zkažení  (Buzek, Kokštel, Rěhoř, Kavka), 3 pusté grunty (Hrdinovský, Kocábovský a Vlkovský, chalupníka Hoka,  zahradníka Votavu a 2 pusté zahrady (Limka a Zetika).

Otázkou zůstává, jak daleko jste došel v genealogickém pátrání. Není pravidlem, že rodina žila po celá století na jednom místě.  Vaši předci se mohli  i několikrát přestěhovat.
Jmenný rejstřík Berní ruly zmíněné jméno vůbec neuvádí. Je tedy  možné, že Váš rod byl kolem roku 1654 usedlý v některé z vesnic, která nebyla do Berní ruly zanesena (či se zápisy  z této lokality nedochovaly), popřípadě v dané době nesli Vaši předci jiné příjmení (příjmení v dané době nebyla ustálená) či patřili do nemajetné vrstvy obyvatelstva, jež nebyla v Berní rule evidována.

Pokud Vás zajímá příběh Vašeho rodu, je třeba prostřednictvím matričních zápisů provést genealogický výzkum.
Většina matrik  uložených ve Státním oblastním archivu v Třeboni již byla digitalizována viz: http://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs.

Použitá literatura:
* Haas, Antonín, ed. Berní rula. Sv. 27, Kraj Prácheňský. 1. díl. 1. vyd. Praha: SPN, 1954. 443, [1] s.
* Červený, Václav, ed. a Červená, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.