rodinné obřady a rituály

Text dotazu

Dobrý den, hledám publikace, které se věnují tématu rodinné obřady a rituály a nebo také rodina v různých kulturách. Hledám odborné publikace, nejen populární četbu. předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, uvádíme několik titulů, které se nám podařilo zjistit. Uvedené knihy i časopisy by měly být k dispozici v Národní knihovně ČR. Domníváme se, že k vašemu spíše užšímu tématu rodinných rituálů najdete další literaturu v uvedených publikacích.

Knihy:

Proměny rodiny v evropské historii : historicko-antropologická esej / Jack Goody ; [z anglického originálu ... přeložila Petra Diestlerová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2006. -- 229 s. ; 18 cm

Obrazy duše : duše v šamanských rituálech a [rodinných] konstelacích / Daan van Kampenhout ; [z anglického originálu ... přeložila Andrea Hasselbarthová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Maitrea, 2007. -- 171 s. : il. ; 21 cm

Celebrating the family : ethnicity, consumer culture, and family rituals / Elizabeth H. Pleck. -- Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 2000. -- ix, 328 s., [14] s. obr. příl. : il. ; 25 cm (něco více o knize najdete na http://books.google.com/ - vyhledáváním např. pomocí názvu)

Významový slovník k vybraným oblastem středověkých dějin kultury v českých zemích : (manželství a rodina, zdraví a hygiena, vzdělání, zvyky, rituály, zábavy) / Ludmila Nesládková. -- Vyd. 1.. -- [Ostrava] : Ostravská univerzita, 1996. -- 190 s. ; 29 cm

Články v časopisech

"Vzácný pane hospodářu ..." Obřadní atributy v rodinných a výročních obyčejích / Vanda Jiřikovská
In: Český lid. -- ISSN 0009-0794. -- Roč. 87, č. 4 (2000), s. 371-372

Obřadní atributy v rodinných a výročních obyčejích / Ludmila Tarcalová
In: Slovácko. -- Uherské Hradiště : Slovácké muzeum, 1999. -- ISBN 80-86185-04-4. -- Roč. 40, 1998 (1999), s. 33-43.